Erzurum Haber

AK Parti ve adayları

AK Parti ve adayları
502 Kez
21 Nisan 2015 - 15:16

Haziran ayında yapılacak seçimlerin hiç şüphe yok ki en tartışmalı partisi HDP. HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı tartışmaları yaşanırken AK Parti sözcüsü Beşir Atalay’ın açıkladığı anket sonucu kafa karıştırdı.
Atalay, “AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu’da tek rakibi HDP. Ama barajı aşıp aşamayacağı milletin vereceği oylar ile görülecek. Onu göreceğiz. Kamuoyu yoklamalarında ve kendi araştırmalarımızda sınırda görünüyorlar. Siyaset cesaret ve risk işidir” dedi. Bu açıklama aslında çok ama çok önemli. Açıklama bir anlamda uyarı niteliği taşıyor.
Güneydoğu’da nasıl bir sonuç çıkar bilinmez ama AK Parti için Doğu’da tehlike sinyalleri çaldığı kesin. Iğdır, Ağrı, Muş, Van, Bingöl ve barajı aşması durumda Erzurum’dan vekil çıkarma ihtimali yüksek olan HDP, taban olarak bu bölgelerde AK Parti’yi etkileyecek görünüyor. Çünkü Kürt kökenli seçmen tercihini ya HDP’den ya da AK Parti’den yana kullanıyor. CHP ve MHP’nin bu bölgelerde oyu yok denecek kadar az.
Örneğin Erzurum, HDP barajı aşar ise bir milletvekili çıkarma potansiyeli var. Muhafazakâr ve milliyetçi kimliğe sahip Erzurum’dan HDP’nin vekil çıkarması demek bu kent adına bir kayıptır.
Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan HDP, kandilden aldığı talimatlarla nasıl Güneydoğu’da ki illeri savaş alanına çeviriyor ise seçilen o vekil aracılığı ile Erzurum’u da bu kapsam içine alacak. Ve bu kez eylem alanları güney ilçeler değil bizzat Erzurum’un göbeği olacak. Yaşanabilecek provakatif olayları her aklı başındaki insan şimdiden görebilir.
Yerel seçimler öncesi bu tehlikeye defalarca dikkat çekildi. Ancak AK Parti tıpkı Ağrı’daki gibi yanlış adayda ısrar edince tepki oyları ile birlikte sonuç HDP’nin lehine sonuçlandı.
Güney ilçelerinin belediyelerini alan HDP, o ilçelerde neler yapıyor neler. Düşünün birde vekil çıkardıklarını, varın gerisini siz tahmin edin.
AK Parti bu tehlikeyi gördüğü için listeye üç Kürt kökenli aday koydu. Ama o bölgede HDP’nin oylarını bölecek isimler zayıf.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz sayesinde Bingöl’ü alan AK Parti, bu seçimlerde risk altında görünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’ye oy veren Zazaların tavrı Bingöl’de seçimin kaderini belirleyecek.
Ağrı ve Van zaten şuan HDP’nin kalesi konumundaki iller. Geriye ise Ardahan ve Erzincan, kalıyor. İktidar partisi, bölgede aldığı oyu koruyamaz ve erime gösterirse bu oyları ilk kapan HDP ikinci kapan ise MHP olacak.
AK Parti Erzurum’un güney ilçelerinde HDP, merkez ve kuzeyde ise MHP ile mücadele edecek.
Seçimin sonucu ne olur diye soruyorsanız; Şuan kentte AK Parti dışında MHP rüzgârının estiği görülüyor. Ancak henüz seçimlere uzun bir zaman var, bu rüzgâr devam eder mi? Bunu kestirmek için çok erken.
Her ne kadar adaylar sahaya inmiş olsa da seçim kampanyası istenilen düzeyde değil. Erzurum’ da seçimin kaderini son hafta rüzgârı belirler. Seçmen önce genel başkanlara not verir, sonra döner listeye bakar, hesabını yapar ve sandığa gider.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.