Erzurum Haber

Ahıra elektrik çekmek için 30 bin TL istediler

Ahıra elektrik çekmek için 30 bin TL istediler
1.025 Kez
22 Ekim 2012 - 8:48

Köye ahır yaptırabilmek için tabir yerindeyse çalmadık kapı bırakmayan muhtarın girişimcilik yönü takdir topluyor. Hayvancılığın gelişmesi için var gücü ile çalışan Köşk Köyü Muhtar’ı  Durali Gökkaya,  büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için yaptırdığı ahıra elektrik çektiremiyor.

Muhiddin YAZICIOĞLU /  ERZURUM

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bir dönem hayvancılığın merkezi konumunda olan Erzurum’da sektörel gelişime katkı sağlamak isteyenlerin yaşadığı bürokratik engeller ‘Bu kadarına da pes dedirten’ cinsten. Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Köşk Köyü’nde büyükbaş hayvancılığın gelişimi için yerleşim biriminden 8 kilometre uzaklıktaki yerin hayvan yetiştiriciliğine müsait olduğunu tespit  eden köylüler çareyi muhtarlıkta aradı. Vatandaşların sorununu sahiplenerek gerekli girişimlere başlayan Köşk Köyü Muhtarı Durali Gökkaya,köyün söz konusu yerde bulunan otlaklıklarından da faydalanılması amacı ile ahır yaptırabilmek için girişimlere başladı. Bu konuda çalmadık kapı bırakmayan Gökkaya’nın girişimleriyle köy sakinleri el birliği yaparak besi hayvancılığı için ahır inşa etti.

Ancak 70 hanelik köy halkının faydalandığı ahır bir türlü uygulamaya geçemiyor. TEDAŞ’ın kapısını sürekli aşındırdıklarını lakin bu konuda başarılı olamadıklarını belirten köy sakinleri, son çare olarak Başbakanlığa müracaat edecekler. Elektriğin bağlanması için Başbakanlığa toplu bir şekilde mektup yazmayı planlayan köy sakinleri, ilgili yere elektrik bağlanmasının bu kadar zor olmaması gerektiğini belirterek, kendilerinden istenen 30 bin TL’yi ödeme durumlarının olmadığını ifade etti.

Köşk köyü Muhtar’ı Durali Gökkaya,  elektriğin bağlanması için kendilerinden 30 bin lira istendiğini, bu rakamı ödeyecek durumlarının olmadığını söyledi. Gökkaya, “2004 yılında 5 dönümlük arsa aldık, yakıtı bizden olmak kaydıyla İl Özel İdaresi’nden dozer getirerek arsanın yerini düzelttirdik. 3 yıl sonra ahırı yapmak için 25 kilometre uzaklıkta bulunan taş ocaklarından 5 gün boyunca duvar için taşını hazır ettik. Sonraki yıl getirdiğimiz taşı kırdık temelini açtık. Azerbaycan’dan ustalar getirterek yapımına başladık. 1 ay içerisinde 60 metre uzunluğunda 23 metre genişliğinde bir ahır yaptık. O yılı dört duvarı çevrilmiş bir şekilde bıraktık. Daha soraki yıl 70 hanelik köy halkı toplanarak demirlerini bağlattık. Duvarlarını üzerine 50 santim yüksekliğinde tüm çevresine hatıl attık. Daha sonraki yıl İl Özel İdaresi ahır için bize alçı, demir ve çimento verdi. Gerektiğinde makineleriyle ahırın yapımından bize yardımcı oldular.  İmece yoluyla da sonunda çatısının da kapattık” dedi.

Her şeyi yapılmış bir tek elektriği eksik

Ahırın şu anda kullanımda olduğunu lakin elektriği bir türlü bağlatamadıklarını ifade eden Muhtar Durali Gökkaya, şöyle devam etti:

“Şu anda bazı eksikliklerimiz var ama en önemli eksiğimiz elektriğin olmayışıdır. Köyden 8 kilometre uzaklıkta bulunan bu ahırı tam teşekküllü kullanabilmek için elektrik şart. Bizim ahırda kalan 6 çobanımız var. Onlar burada çok mağdur durumdalar. Bu ahır 70 hanelik bir köyün hayvanıyla doludur. Burada yaklaşık 650 büyükbaş hayvan var. Sadece ahır olarak kullanmaktan çok üretim tesisi gibi çalışmak istiyoruz. Daha çok hayvan üretimi için elektrik çektirmemiz şart. TEDAŞ’a başvurduk, 30 bin lira para istediler. Bunu karşılayacak gücümüz yok. Milletvekili Adnan Yılmaz ile TEDAŞ İl Müdürü Ziya Özpeker’in elektrik çektirmek için çalışmaları var.  Yetkililerden, bu yatırımdan en iyi şekilde faydalanabilmemiz için yardım bekliyoruz.”

Yapılan bu ahırın köye getirisinin hayvan başı 30-40 kilo et olduğunu anımsatan Gökkaya,

“Köyden uzak olan otlaklıklarımızdan hayvanlarımız faydalanamıyordu. Biz, dağımızın çevresindeki otlaklık alanın değerlendirilmesi için buraya ahır yaptık ki bu otlardan faydalanabilelim. Bizim yaptığımız ahır köyden 8 kilometre uzaklıkta. Şu anda hayvanlarımız ahır sayesinde daha da besili bir konuma geldi. Köyün ahırda 650 büyükbaş hayvanı var. Eğer ahır tam anlamıyla kullanılmazsa büyükbaş hayvanların her birinden 30-40 kilo et kaybı yaşarız. Yaklaşık 20 ton et kaybımız olur, eğer elektrik bağlanmazsa. 20 ton et şuan 200 bin lira eder. Ahırın köyümüze katkısı büyüktür. Biran evvel elektriğin bağlanması lazım “diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.