Erzurum Haber

Ağrı-Erzurum kardeş şehir

Ağrı-Erzurum kardeş şehir
1.042 Kez
28 Mayıs 2014 - 19:10

Başbakan Erdoğan 1 Haziran’da seçimin tekrarlanacağı Ağrı’da vatandaşlara hitap etti. BDP’yi sert sözlerle eleştiren Erdoğan, seçimler sonrasında yaşananlara tepki gösterdi. Erzurum artık Ağrı’nın kardeş belediyesi olacağını ifade eden Erdoğan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Ağrı’yı yalnız bırakmayacağını söyledi.

HABER MERKEZİ
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı’yı Erzurum’a emanet etti. Ağrı’ya doğalgaz ve elektrik borçlarının faizlerinin affedileceği müjdesini veren Başbakan Erdoğan, konuşmasında BDP’ye sert sözlerle yüklendi. BDP’nin demokrasiye inancı olmadığını ifade eden Erdoğan, “Ağrı’ya 15 bin polis gönderildi, diyorlar. Allah aşkına nerede bu polisler, gösterin biz de görelim. Hepsi ‘a’dan ‘z’ye yalan. 30 Mart’tan sonra Ağrı’dan 2 bin gencin askere götürüldüğünü söylüyorlar. Hem komik hem yalan” dedi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte özel uçak “TC-MZA” ile Ağrı’ya geldi. Erdoğan’ı, havalimanında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti Ağrı milletvekilleri Mehmet Kerim Yıldız, Ekrem Çelebi ve Fatma Salman, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mehmet Emin Ekmen, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı Hasan Arslan ve partililer karşıladı.
“Erzurum Ağrı’nın kardeş şehri”
Ağrı’nın hizmet seferberliğinden, AK Parti vizyonundan, eser ve hizmet siyasetinden geri kalmamasını istediklerini söyleyen Erdoğan, “Yani Ağrı’da siz sadece belediye başkanını değil, onun arkasındaki birikimi, tecrübeyi, onun arkasındaki güçlü partiyi de tercih edeceksiniz. Biz her an belediye başkanımız yalnız kalmasın diye örneğin Ağrı’da buraya yakın büyükşehir hangisi? Erzurum. Erzurum artık Ağrı’nın kardeş belediyesi olacak. İnşallah Ağrı’yı yalnız bırakmayacak, biz de zaten hükümet olarak bugüne kadar nasıl destek verdiysek, bu desteklerimizi Ağrı’ya vermek suretiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Planlarında, projelerinde yatırımlarında, her işleminde Ağrı’yı destekleyeceğimizi unutmayın.”
Havalimanından şehre geliş yollarının ve diğer bağlantı yollara sıcak asfalt döküldüğünü vurgulayan Erdoğan, 30 Mart öncesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığının, İstanbul, Ankara, Erzurum büyükşehir belediyeleri ile İstanbul Bağcılar belediyesinin Ağrı’ya verdiği sözlerin takipçisi olacaklarını belirtti. Erdoğan, kente yapılan hastanenin müteahhitin iflası nedeniyle geciktiğini, inşaatı tamamlayarak gelecek yıl sonuna kadar hizmete sunacaklarının altını çizerek, “Ağrı’ya iki güzel müjdemiz var. Uzun süredir Ağrı merkezi doğalgazı bekliyor. Ağrı merkezde doğalgaz dağıtımı için 3 kez ihaleye çıktık. Özel sektörden rağbet olmadı. Şimdi ise biz yeni bir karar aldık. Dağıtımı Ağrı’da devlet olarak biz yapacağız. Yani kamu yapacak. Bununla ilgili yasal düzenleme gerekiyordu. Dün Doğalgaz Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına dair yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Bu yasayı Meclis’ten geçirecek ve Ağrı’yı kısa süre zarfında doğalgazla buluşturacağız” diye konuştu.
Erdoğan, ikinci olarak ise elektrik borçlarının faizlerinin bölgede büyük bir sorun olduğuna dikkati çekerek, elektrik dağıtımlarının özel sektörde bulunduğunu ancak kendilerinin sorunun giderilmesi için ricacı olduklarını ve bir düzenleme yapıldığını kaydetti. Erdoğan, 28 Haziran 2013’ten önceki döneme ait elektrik borçlarının faizlerinden 1 Haziran-31 Temmuz arasında EDAŞ’a müracaat edilmesi durumunda vazgeçileceğinin altını çizerek, “Sadece ana parası alınacak. Faiz alınmayacak. Elektrik aboneliği olmayanlar da EDAŞ’a aynı tarihlerde başvururlarsa geriye dönük hiçbir işlem yapılmayacak” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.