Erzurum Haber

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı açıkladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı açıkladı
464 Kez
11 Mart 2013 - 16:28

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Suriyeli mültecilerin yaşadığı kamplara ilişkin, “AFAD’ın nakit olarak harcadığı miktar 750 milyon liradır. BM standartları olarak hesaplandığında Türkiye’ye maliyeti 1,5 milyar dolardır. Bunlar maliyetlerle birlikte toplam rakamlardır” dedi.
Suriye vatandaşları için kurulan kampları ziyaret etmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres ile AFAD Başkanı Fuat Oktay arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imza töreninin ardından bir konuşma yapan AFAD Başkanı Oktay, heyetin Güneydoğu’da yaptığı ziyareti görüştüklerini belirterek, Suriye’den gelen misafirlerehizmet edilmesi açısından BM’nin Türkiye ile işbirliği yaptığını kaydetti. Tüm kamplarda BM Mülteci Yüksek Komiserliği ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Oktay, “Yardım etmek isteyenlerle yardım almak isteyenleri sistematik olarak bir araya getiren bir sistem bu. BM Mülteci Yüksek Komiserliği sponsor oldu ve 3 milyondolar miktarında yatırım yaptı” dedi.

“AFAD ÇALIŞANLARI KAMPLARDA KIZ KARDEŞLERİNE, ERKEK KARDEŞLERİNE YARDIM EDİYORMUŞ GİBİ ÇALIŞIYORLAR”

BMMYK Antonio Guterres, dün Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret ettiğini söyleyerek, “Orada yapılan yardımları tekrar görme fırsatı buldum. Türkiye’ye, çatışmanın en başından bu yana o kadar mülteciye kapısını açtığı için teşekkür ediyorum. Bu sadece bir cömertlik değildir. Beni etkileyen, bunu Türkiye’nin en başından bu yana devamlılık içinde sürdürmüş olmasıdır. Orada AFAD çalışanları bunu görevleri olduğu için yapmıyor. Bunu Suriyeli vatandaşlara yardım için değil, kız kardeşlerine, erkek kardeşlerine yardım ediyormuş gibi yapıyorlar” dedi.

AFAD’ın 17 tane kampı olduğunu ve bu kamplarda 186 bin kişinin barındığını ifade eden Guterres, “Burada Suriyeli vatandaşların sadece sığınma ihtiyacı değil, yiyecek, eğitim ve barınma ihtiyaçları da karşılanıyor. AFAD yeni bir döneme geçiyor. Kamplarda kayıt altına almak bu gibi durumlarda çok önemli. Bu kayıtlar kamp dışında yaşayan mültecileri kapsayacak. Bir yandan kayıt altına almak, bir yandan da ihtiyaçları belirlemek açısından önemli olacak. Bu çalışma sadece Türkiye için de değil, tüm dünyaya örnek olacak. AFAD’a bu büyük bütçeli işte bizim küçük yatırımımızı kabul ettikleri için teşekkür ediyorum. Bizim yardımlarımız belki okyanusta bir damla niteliğinde ama bu kalpten gelen bir damla. Biz AFAD’la işbirliğini devam ettirmek istiyoruz. Umuyorum bu işbirliğini dünya sınırlarına da taşıyacağız” şeklinde konuştu.

“SURİYE KAMPLARININ TÜRKİYE’YE MALİYETİ 1,5 MİLYAR DOLARDIR”
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Guterres, AFAD’la yapılan işbirliği sonucu yatırım miktarının artıp artmayacağının sorulması üzerine, “Biz Türkiye’de yürütülen operasyonlarda varız. Çalışanlarımızın sayısı artacak. Biz yatırım yaptığımız sayıyı 5’le bile katlasak AFAD ekibinin yaptığına yaklaşamaz” diye konuştu.

Kayıt sisteminin detaylarını anlatan AFAD Başkanı Oktay ise, “Kayıt yapıldıktan sonra kimin yardıma ihtiyacı var, kimin kaç çocuğu var, eğitim ihtiyacı olan çocuk sayısı belirlenecek. Bununla birlikte eğitim, sağlık ve diğer alanlarda yapılan yatırımların kalitesini artırmış olacağız” dedi.

AFAD’ın Suriyeli mülteci kamplarındaki yatırımlarına ilişkin bilgi veren Oktay, “AFAD’ın 750 milyon lira yatırımı var. Bu sadece AFAD’ın kaynaklarından nakit olarak harcanan rakamdır. BM standartları olarak hesaplandığında Türkiye’ye maliyeti 1,5 milyar dolardır. Maliyetlerle birlikte toplam rakamlar bunlar” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.