Erzurum Haber

Aday değilmiş!

Aday değilmiş!
714 Kez
01 Kasım 2018 - 14:07

Bu aralar, “Ankara’dan yeni döndüm” kelimesi pek dikkat çekiyor. Şıp diye, “hayırdır aday mısın?” yorumlarına maruz kalıyorsunuz. Aday listeleri açıklanana kadar siz siz olun Ankara’dan abiniz gelse bile kimseye söylemeyin.

Erzurum’da ki 29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonu’nun ana gündemi diyebilirim ki bu mevzuydu. Mevcut belediye başkanlarının aday adaylığından ziyade resepsiyonda karşılaşan birçok kimse, ‘sende aday mısın’ esprisini yaptı.

Salona ilk girenlerden biri AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz’dü. Öz ile selamlaştık, sohbet faslına geçince, “iyim Ankara’dan yeni geldim” demez mi… Bir gülüşme başladı. Zira o gelmeden konumuz Ankara’yı aşındıran siyasetçilerdi. Fırsat bu fırsat deyip direk sordum. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday mısınız?

Önce gülümsedi sonra değilim dedi. Kendinden emin bir halde, “Bizim işimiz partimizi yerel seçimlerde başarılı kılmak. Biz teşkilatımızın her biriminde görev alan arkadaşlara da aynı telkinde bulunduk. Eğer gönlünüzden bir yerlere aday olmak geçiyorsa bu kademelerde görev almayın. Benim içinde bu geçerli, adaylık düşünmüyorum. Tüm performansımızı yerel seçimler için harcayacağız” dedi.

Uzun zamandan beri ismi sürekli adaylık için geçen ama bugüne kadar hiçbir açıklama yapmayan Mehmet Emin Öz, ilk kez ‘ben aday değilim’ dedi. Öz’ün bu açıklaması gönlünde başkanlık yatanların yüreğine su serper mi bilemem ama kimlerin aday olacağını 5 Kasım ila 15 Kasım arasında göreceğiz. Çünkü AK Parti’de adaylık müracaatları bu tarihler arasında başlayacak. Aralık gibi tüm adayların açıklanması bekleniyor. Mevsim şartlarını göz önünde bulunduran siyasi partiler, seçim propaganda dönemini bu kez uzun tutmayı hedefliyor.

AK Parti kulislerinde ise teşkilatın radikal bir karar alacağı konuşuluyor. Son sızan bilgiler AK Parti’nin tüm illerdeki belediye başkanlarının tamamını değiştireceği yönünde. Yani başarılı başarısız her kim varsa aynı torbaya konulacakmış. Böyle bir gelişme siyasi intihar olabilir. Çünkü başarısız belediye başkanlarının yanı sıra halkın gönlünde taht kurmuş olanlar da mevcut. Bunların yok sayılıp sırf ‘Yeniden Diriliş’ için AK Parti’nin böyle bir hata yapacağını düşünmüyorum.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerde ittifak yapmayacaklarını açıklasa da toplumun beklentisi son ana kadar dengelerin değişebileceği yönünde. İttifakın olmaması durumunda Erzurum’da ki yarışın iki parti arasında geçeceği görünen bir gerçek. Elbette burada sahaya çıkacak adayların da önemi oldukça büyük. Hem AK Parti’nin hem de MHP’nin adaylarını belirlerken ince eleyip sık dokuması lazım. Geçen yıllar içerisinde AK Parti’nin Erzurum’da ciddi bir oy kaybına uğradığı hesap edilirse yerel seçimlerin çantada keklik olmadığı aşikâr.

MHP’nin durumu da en az AK Parti kadar zor. Son ki yerel seçimlerde MHP Erzurum’da oyunu ciddi anlamda yükseltse de yine AK Parti’nin epey gerisinde kalmış, tek bir belediye başkanlığı alamamıştı.

NASA raporlarına göre Kasım’da havalar çok soğuk geçecek ama siyaset için epey sıcak bir ay olacak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.