Erzurum Haber

Abone de olmuyorlar

Abone de olmuyorlar
408 Kez
05 Temmuz 2013 - 10:56

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek’in açıklamaları damgasını vurdu

ESKİ büyük sıkıntı içinde

Salih TEKİN / ERZURUM

Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Remzi Ertek, zengin ve varlıklı kişilerin kaçak su kullandıklarını ileri sürdü. Lüks binalarda yaptıkları denetimlerde zengin kişilerin kaçak su kullanmalarına üzülüp utandığını belirten Genel Müdür Ertek, uyarılarına rağmen abone olmaya da gelmediklerini kaydetti.

Vali Yardımcısı Mehmet Gök başkanlığında 2013 yılı üçüncü dönem toplantısını yapan İl Koordinasyon Kurulu’na ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek’in açıklamaları damga vurdu. Yatırımcı kuruluşların temsilcilerinin çalışmalar hakkında bilgi verdiği toplantıda ESKİ’nin 2013 yatırımlarını anlatan Genel Müdür Remzi Ertek, en büyük sıkıntılarının aboneler olduğunu söyledi. Erzurum’da zengin, variyetli insanların abone olmadan kaçak su kullandıklarını ileri süren Ertek, “Kurum olarak en çok sıkıntı çektiğimiz husus aboneler. Şehir merkezinde çok lüks binalar yapılmış. Gidiyoruz, çok zengin insanlarımız, variyetli insanlarımız abone olmamış, kaçak su kullanıyor. Erzurum ardına üzülüyor ve utanıyorum” dedi.

Gerek inşaat borçları gerekse kaçak kullanımla ilgili defalarca ihbarda bulunmalarına rağmen kimsenin abone olmaya gelmediğini iddia eden Ertek, “Abone olmaya gelmiyorlar. Biz de mecburen sularını kesiyoruz. Sonra da yığılmış bir borç ortaya çıkıyor. 5-10 yıl gibi rakamlarla borcu olanlar var. Onlara da taksitlendirme yaparak yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

102 milyon lira borç devralıyoruz

Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başlayacağı 2014 Mart ayıyla birlikte ilçe belediyelerinden 102 milyon lira tutarında bir borcu da devralacaklarını söyleyen Ertek, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızla birlikte ilçelerin su ve kanalizasyon durumlarını, abone durumlarını gözden geçirdik. Belediyelerimizin su şebeke bazında 43 milyon, kanalizasyonlar bazında ise 58 milyon lira borcu var. Yani ESKİ olarak 102 milyon liralık bir borç devralıyoruz. Bizim de 2014 Mart’tan sonra yapacağımız yatırımlar, personel giderlerimiz, işletme giderlerini hesapladık. Ayrıca 102 milyon liralık borcu da 10 yıla yayarak bir borç durumu çıkardık. ESKİ olarak 3 milyon 354 bin lira aylık giderimiz söz konusu. İller Bankası geliri ve ilçelerin su ve atık sudan kazandıkları ise toplam 902 bin lira. Her ay 2 milyon 452 bin liralık her açığımız var.”

ESKİ Genel Müdürlüğü olarak idare, depo gibi binaları olmadığını her noktada sıkıntı içinde olduklarını ifade eden Ertek, “Bu sıkıntılar çözülmezse her halde iflas bayrağını çekeriz diye düşünüyorum. Bizde şimdiden istifa bayrağını çekmemek için tedbir almaya çalışıyoruz. Yasayla birlikte bütün ilçe ve köylerin yükü bizim üzerimize geliyor. Bu külfetin karşısında bazı şeyler de olur diye ümit ediyoruz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.