Erzurum Haber

8 köy karanlığa mahkum

8 köy karanlığa mahkum
373 Kez
08 Nisan 2013 - 12:34

Yaşanan elektrik sıkıntıları vatandaşları canından bezdirirken, elektronik eşyalar ani kesinti ve enerji verilmesi sebebiyle yanıyor. Köylüler, köylerde bu sebeple yangın çıkmasından korkuyor.

 

PUSULA-ERZURUM

Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Devedağı ve aynı güzergahtaki 8 köydeki vatandaşlar, yaz-kış demeden yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle sıkıntı içerisinde.

İspir’e 15 kilometre uzaklıktaki Devedağı Köyü’nde sakinler, elektrik kesintilerinden bıktı.

Günlerce karanlıkta kalıyoruz

Özellikle kış aylarında köyde 2 günde bir elektrik kesintisi yaşandığını anlatan Köy İhtiyar Heyeti’nden Arif Polat, “Elektrik kesintileri insanları canından bezdirdi. Kesinti olduğunda TEDAŞ’ı arıyoruz. Eğer mevsim kış ise bir de yollar kapanmışsa, arızanın giderilmesi günler sürüyor. İlgilenmiyorlar.  Günlerce karanlıkta kalıyoruz. Diğer zamanlarda ise bir-iki günde ancak arızayı düzeltebiliyorlar. Kesintiler sebebiyle özellikle kışın kapanıp kalıyoruz. 21.yüzyıldayız, çocuklar elektrik kesintileri sebebiyle mum ışığında ders çalışıyor.”dedi.

8 köy aynı dertten muzdarip

Köy içerisinde iki ayrı hat bulunduğunu kesinti olduğunda bir kısım yerlerde elektrik bulunmasına rağmen, bir kısım konutlarda da akım olmadığını ifade eden Polat, bölgedeki 8 köyün aynı sıkıntıyı yaşadığını bildirdi.

TEDAŞ yetkililerinin, elektrik kesintileriyle ilgili olarak, Çoruh Vadisi’nde yapımı süren barajları gerekçe gösterdiğine dikkat çeken Polat, “Köy tehdit altında. Her elektrik gelip, gittiğinde elektronik eşyalar arızalanıyor. Çok sayıda eşyamız, ani kesinti ve elektrik verilmesinden dolayı yandı. Her gün bir eşyamız yanıyor. Birgün evlerimiz yanacak diye korkuyoruz. Tehlike altındayız. Yetkililerin bu konuya kesin bir çözül bulmalarını bekliyoruz.”diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.