Erzurum Haber

7’den 70′ yürüdüler…

7’den 70′ yürüdüler…
500 Kez
07 Ocak 2013 - 11:27

ENVER Paşa Komutasında düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 60 bin Mehmetçik’i 98’inci yılında anmak için 7’den 70’e Türkiye şehitlerine yürüdü. Kar yağışı altında ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ anma yürüyüşüne İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Türkiye’nin dört bir tarafından Sarıkamış’a akın eden 10 bini aşkın vatandaş katıldı.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ve her yaştan yaklaşık 10 bin kişi, şehit düşen Mehmetçikler’i anmak için Sarıkamış’ın Kızılçubuk Köyü’nde buluştu. Tören alanında yürüyüşe katılanlar karanfillerle karşılandı. Çelenklerin konulmasın ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Sarıkamış’ta görevli kadın Yüzbaşı Nilüfer Karabulut, harita üzerinde harekatı anlattı.

Yoğun kar yağışı altında
Cumartesi gecesinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı altında ‘Dedeciğim ben geldim’ sloganıyla yapılan yürüyüşü İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç başlattı. Saat 09.30’da başlayan yürüyüş sırasında eksi 13 derece, kar kalınlığının 1 metreyi bulması dikkat çekti. Bayraklarla zorlu yürüyüşe katılanlar, 8 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur yolunu izledi. Trafik yoğunluğu nedeniyle bir çok otomobil, yol güzergahında yan yattı. Kazalarda can kaybı olmaması sevindirdi.

Yürüyüş sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kafilenin en önünde yer aldığı görüldü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise arkada yürüdü. Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur güzergah toplama merkezi önünde duran Bakan Şahin, okunan dualara ellerini açarak ‘amin’ dedi.

Yolun karlı olması nedeniyle yaklaşık 30 kişi yol boyunca baygınlık geçirdi. Bayılanlara ilk müdaheleyi yürüyüşte görev alan 112 Acil Servis ekipleri yaptı. Soğanlı Dağları zirvesi inişinde, tipi nedeniyle yürüyüşe katılanlar zor anlar yaşadı. Çok sayıda asker ve özel harekat timinin de katıldığı yürüyüşte yol boyunca tekbir getirildi. Katılımcılar acıkınca, yürüyüşün başlama noktasında üzerinde ‘3’ncü Ordu azığıdır’ yazılı olan ve içerisinde helva, çikolata, meyve suyunun bulunduğu kumanyadan yiyerek enerji depoladı.
Bakanlar ve yürüyüşe katılanları Yukarı Sarıkamış Mahallesi’ndeki tören alanına geldikleri sırada, onları bekleyen iki grup arasında olay çıktı. Ülkücü ve sol görüşlü oldukları belirtilen ve tekme- tokat birbirine giren gruplara polis ve askerler müdahale ederek kavgayı önledi.

Bakan Kılıç: Kat kat giydik, onların hissettiklerini duyamadık
Tören alanında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a çeşitli illerin şehitliklerinden getirilen ve içinde toprak bulunan vazolar verildi. Tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, Bakan Kılıç’ı savaş yıllarının komutanı olarak karşıladı ve günü anlatan bir şiir okuyarak yaşanılan acıyı dile getirdi. Anma töreninde ilk olarak konuşan Bakan Suat Kılıç, 81 ilden gelen 10 bin gençle birlikte önemli bir güne tanıklık ettiklerini söyledi. Kılıç, şöyle devam etti:

“Tekbirler getirerek Allahuekber Dağları’nı aştık. Ama üşümedik, üzgünüm. Kat kat giyindik, onların donma hissini iliklerine kadar hissettikleri o duyguyu hissedemedik. 10 bin üniversiteli gencimiz, askerimiz, özel harekat birlikleri, komandomuz ile birlikte bu dağları aştık. Vize ve belki de sınavlarından feragat ederek buraya gelen üniversiteli gençlerimiz beni duygulandırdı. O gençlerin dünyaya gelmesine vesile olan ana ve babalarından Allah bin kere razı olsun. Allahuekber Dağları’nı aşarak Sarıkamış’a gelenleri, burada ellerinde Türk bayrağı çiçek ve sevgi gösterileriyle karşılayan Kars halkına teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile bir kez daha eğilirken, sizlerden onlara fatiha okumanızı istirham ediyorum.”

Şahin: Sarıkamış’ta 100 binlerle buluşmak dileğiyle

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, Sarıkamış Harekatı’nda Türk askerinin vatan müdafaası için ağır şartlarda, üstün fedakarlıkları ortaya koyduğunu bildirdi. Türk milletinin tarihte sürekli çetin sınavlardan başarılı çıktığına işaret eden Bakan Şahin, Türk milletinin ve kahraman ordusunun ateşle imtihan olduğunu vurguladı. Şahin şöyle devam etti:

“98 yıl önce yürünen bu güzergahta bugün de 10 binler yürüdü. Her yaştan her bölgeden ve her duygudan ama ortak duygu Türk vatanı, ortak payda Türk milletinin onurlu, özgür, gururlu birer ferdi oluşumuz. Askerimiz 98 yıl önce olduğu gibi bugün de Türk milletinin vatanseverliğinin, kudret ve kabiliyetinin, yaşama iradesi ve azminin çelikleşmiş bir ifadesidir. 98 yıl önce düşmana ve doğaya karşı gözünü kırpmadan bedenini ortaya koyarak dimdik ayakta şehit olan 10 binleri ve onların şahsında bütün şehitlerimizi bu memleketin birliği, dirliği ve kardeşliği için canını feda eden polis, asker, köy korucusu ve vatandaş herkesi rahmetle, minnetle anıyorum. Bu ülkenin varlığı ve bağımsızlığı için yaralanarak gazilik unvan ve rütbesiyle aramızda yaşayan gazilerimizi de yine minnet ve saygıyla anıyorum. Yine hep birlikte 10 binler değil, 100 binler olarak Sarıkamış Dağları’nda Mehmetçiğin yollarında buluşmak dileğiyle hepinize bu günlük veda ederken, seneye tekrar buluşalım diyorum.”

Sessiz başlayan anma

22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’ın Allahuekber Dağlarında Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken karakışa yenilmişti. Bazı tarihçilere göre 90 bin, Genelkurmay kayıtlarına göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz kıyafete yenilmişti. Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allahuekber Dağlarındaki sessiz anma törenleri, Alaattin Karaca Başkanlığındaki Dağcılık Federasyonu ile 2003 yılında Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı olan Necati Bölükbaşı ve Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in çabaları ile kamuoyuna mal edildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.