Erzurum Haber

7 kahraman hatırlanmayı bekliyor

7 kahraman hatırlanmayı bekliyor
408 Kez
12 Mart 2013 - 10:46

Yaklaşık 2 yıl Rus ve Ermeni işgali altında kalan Erzurum, kurtuluşunun 95’inci yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken o dönemin kahramanları unutuldu. Sadece Kazım Karabekir Paşa’nın isminin bilindiği o günlerde kurtuluşun altına imza atan 7 kahraman adeta hatırlanmayı bekliyor.

Kazım Karabekir komutasındaydılar

Ruslar’ın 16 Şubat 1916’da kenti işgaliyle başlayan zor günler 18 Aralık 1917 Erzincan Mütarekesiyle adeta büyük bir mezalime dönüştü. Rusların çekilmesiyle yerlerine geçen Ermenilerin soykırım uyguladığı Erzurum’da ölüm kokan günler Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk Ordusu’nun kente girişiyle son buldu. Erzurum’da Ermeni mezalimine son veren kurtuluş mücadelesinde Kazım Karabekir Paşa ile birlikte hareket eden komutanlar adeta tarihin tozlu raflarında unutuldu.

İsimleri tarih kitaplarında yok

11 Mart tarihinde Ilıca’dan başlayan taarruz 12 Martta Erzurum’da son buldu. At ve katır sırtında düşmanla şavaşan orduların başında bulunan Fevzi Bey, Rüştü Bey, Yüzbaşı Ahmet Edip Somunoğlu, Halit Refik Paşa ile onlarca komutan gece 02.00 da görülmemiş bir mücadele verdi. Tarih kitaplarında isimleri yer almasa da bir çoğu uğradıkları saldırılırda şehit olurken, bazı komutanlar ise İzmir’de yaşanan suikast girişimiyle ilgileri bulunduğu gerekçesiyle idam edildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.