Erzurum Haber

6 aydır ortada yok

6 aydır ortada yok
1.347 Kez
04 Ekim 2019 - 15:11

Erzurum/zirve2000 Erzurum BEAH bünyesindeki ambulans helikopterin yaklaşık 6 aydır uçuş yapmadığı ortaya çıktı. İddiaya göre bakım için merkeze çekilen helikopterin neden Erzurum’a gönderilmediği merak konusu oldu.

Cihat İncesu/PUSULA
Türkiye’nin dünyaya örnek olduğu hizmetlerinden olan ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ son yıllarda ağır aksak ilerliyor. Özellikle eski Sağlık Bakanı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ’ın bakanlıktan ayrılması ile birlikte verilen hizmetlerde düşüş gözleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta Dönüşüm’ projesi kapsamında Erzurum’da 2008 yılından beri hizmet veren ambulans helikopteri aylardır ortada yok. Geçtiğimiz yıl 146 kez havalanarak Türkiye birincisi olan ambulans helikopter, Türk Hava Kurumu (THK) bünyesinde faaliyet gösteren Gökçen Havacılık tarafından essiz sedasız merkeze çekildi. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Murat Maksut Çalbay, helikopterin bakım için gittiğini ve bir daha geri gönderilmediğini söyledi.

2018 yılında 146 kez havalandı
Sağlık Bakanlığı’nın en önemli atılımları arasında yer alan ambulans helikopter hizmeti, 2013 yılından itibaren can kurtarıyordu. Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde hizmet veren ambulans helikopter, 2018 yılında 146 kez havalanarak Türkiye birincisi olmuştu. Geçtiğimiz yıl 24’ü Hınıs’tan, 50’si diğer ilçelerden olmak üzere 74 hastayı ambulans helikopterle Erzurum’a getiren Acil Komuta Merkezi elemanları, Kars’tan 33, Iğdır’dan 18, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Van ve Elazığ illerinden 21 hastayı saniyelerle yarışarak Erzurum’daki hastanelere nakletti.
İşte bu hizmetten Doğu’daki vatandaşlar aylardır faydalanamıyor. Özellikle acil durumlarda ve organ naklinde zamana karşı faydalı bir hizmet veren EC-135 tipi ambulans helikopteri, Ağrı’dan Kars’a, Erzincan’dan Bingöl’e kadar Doğu’ya hizmet veriyordu.

İhalesi 2013 de yapılmıştı
Sağlık Bakanlığı ‘Ambulans Helikopterleri Kiralanması’ ihalesini 2013 yılında yapmıştı. Türkiye genelinde ve gerektiğinde yurt dışında kullanılmak üzere 17 adet ambulans helikopter kiralanması şeklinde açılan 5 yıllık ihaleyi Türk Hava Kurumu221.572.131 TL bedelle kazanmıştı.

Yeni ihale yapıldı
10/04/2019 tarihinde süresi biten ihale, Sağlık Bakanlığı tarafından yenilendi. Hizmet süresi biten 17 adet ambulans helikopterlerin yerine 5 yıllığına 19 adet ambulans helikopteri için 04.05.2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı büyük toplantı salonunda ihale yapıldı. Bu kapsamda, 17 olan ambulans helikopter sayısı 19’a yükseltildi. İhalenin geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlendi. Değerlendirmeler sonucunda ihaleye 589 milyon 60 bin 620 TL ile en düşük teklifi veren Türk Hava Kurumu İşletmesi-Gökçen Havacılık firmasıyla 1 Haziran’da sözleşme imzalandı.

En düşük ücreti THK verdi
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce açılan ve biri yabancı 6 firmanın katıldığı hava ambulansı sağlık ihalesinde en düşük teklifi, yaklaşık 590 milyon lira ile Türk Hava Kurumu verdi. THK, Ankara ve İstanbul’da 2’şer olmak üzere İzmir, Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Adana, Sivas, Bursa, Trabzon, Afyonkarahisar, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van’da birer Hava Ambulans görevlendirecek.

THK ile polemik!
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos’ta başlayıp Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan orman yangını büyük bir tartışmayı da kamuoyu gündemine getirdi. Yangının olduğu bölgede olanlar sosyal medyada “Yangın uçakları müdahale etmiyor” diye itirazlarını dile getirince, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir açıklama yaptı ve Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçaklarının bozuk olduğunu savundu.

Pakdemirli’nin açıklamalarının ardından THK yetkilileri ise “Uçaklarımız bozuk değil. Bakanlık yardım teklifimizi geri çevirdi. İhaleyi alan şirketin elinde yangın söndürme uçağı yok, o nedenle uçakla müdahale edemiyorlar” dedi.
THK’nın bu açıklamasından bir gün sonra ise Bakan Pakdemirli “Hükümetimize siyasi saldırı var. THK siyasetin oyuncağı olmuş durumdadır. Ana muhalefet ile birlikte hareket ediyor” diye konuştu.

Verilen birbiri ardına mesajlar ve açıklamalar THK ile Hükümet’in arasını açtı. Ambulans helikopterin yangın polemiğinin kurbanı oldu diyenler de var, ekonomik gerekçeleri gösteren de. Somut gerçek ise ambulans helikopterin aylardır Erzurum ve bölge illerine hizmet vermediği.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.