Erzurum Haber

5’er ay hapis cezasına çarptırıldılar

5’er ay hapis cezasına çarptırıldılar
474 Kez
02 Eylül 2013 - 10:40

ERZURUM Milli Eğitim eski Müdürü Fevzi Budak’ı farklı illere tayin eden ve açtığı davalar sonucu verilen yürütmeyi durdurma kararlarına uymayan dönemin Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya ile yardımcısı Bekir Erdoğan, görevi kötüye kullanmaktan 5’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar ertelendi.

Milli Eğitim Bakanlığında müşavir olarak görev yapan Fevzi Budak, Erzurum Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde, önce Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma Planlama Koordinasyon Kurulu Daire Başkanlığı’nda görevlendirildi. İdare Mahkemesi’ne başvuran Budak, 16 Haziran 2005’de tekrar Erzurum’daki görevine iade edildi. Erzurum’da görevine başlayan Budak, 3 ay sonra Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atandı. Mahkemeye başvuran Fevzi Budak, yürütmeyi durdurma kararı aldırdı ve Erzurum’a döndü. Bu olaydan 1 yıl sonra bu kez Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Budak, tekrar mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırdı ve eski görev yerine gönderildi.

‘Yargı kararlarının etkisiz hale getirilmesine yönelik’

O yıllarda sürekli görev yeri değiştirilen Fevzi Budak, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya ile yardımcısı Bekir Erdoğan hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla Ankara 24’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme Kaya ile Erdoğan’ı önce 6’şar, ardından 5’er ay hapis cezasına mahkum etti. Halen aynı bakanlıkta müşavir olan Remzi Kaya ile aynı bakanlıkta grup başkanvekili olan Bekir Erdoğan hakkında geçen Haziran ayında verilen kararın gerekçesinde şöyle denildi:

“Erzurum Milli Eğitim Müdürü iken önce bakanlıkta daire başkanlığı daha sonra Kütayha ve Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüklerine atamanın yapıldığı, yargı kararlarının gereği olarak önce eski görevine iade edilip kısa bir süre sonra bu atamaların gerçekleştirildiği, böylelikle yargı kararlarının gereğinin şeklen yapıldığı gibi gösterilmesine karşın, fiilen uygulanmadığı ve ısrarla yargı kararlarının etkisiz hale getirilmesine yönelik işlemler yapıldığı anlaşılmıştır. Her iki sanığın, yargı kararlarına rağmen katılanı başka yerlere tayin etme kararnamesi hazırlamak sureti ile görevlerinin gereklerini yapmayıp kötüye kullandıkları mahkememizce kabul edilmiş bu bakımdan cezalandırılmaları yoluna gidilmiştir.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.