Erzurum Haber

5A İLKESİ; AKIL, AHLAK, ADALET, ADAP VE AŞK

5A İLKESİ; AKIL, AHLAK, ADALET, ADAP VE AŞK
681 Kez
07 Ocak 2013 - 11:32

5A İLKESİ; AKIL, AHLAK, ADALET, ADAP VE AŞK

AHLAK (2)

Ahlak nedir? Ahlaki eylem nedir? Bunların amaçları nelerdir? Nasıl olması gerekir? …

Gibi yüzlerce sorunun yüzyıllardır cevabı aranmaktadır. Sadece filozofların arayışlarıyla sınırlı kalmayan bu konu tüm insanlığı meşgul etmiştir ve etmeye de devam etmektedir.

Hayatımızın hemen her devresinde başka şekillerde karşımıza çıkmıştır. Tek bir yazıyla fikirlerin tam anlamıyla anlatılamayacağı bir kavram olan ‘ahlak’ hakkında kalemimiz döndüğünce fikirlerimizi ortaya koyacağız.

Ahlak kelimesi ‘hulk’un çoğulu olup huylar, seciyeler anlamına gelir. Hulk ise; huy, adet, alışkanlık, yaradılış, insanin ruhsal-zihinsel halleri anlamındadır Arapça kökenli olan bu sözcük çok tanıdık gelen ama aslında bize yabancı olan birçok anlam içerir. Alışılmış bir şekilde ifade etmek gerekirse neyin doğru neyin yanlış olduğuyla ilgilidir. Doğru ve yanlışın kıstaslarını bilmeyen insanların bile yıllardır ağızlarından duymuşuzdur bu tanımı. Ancak, doğru nedir? Yanlış nedir? Bunların cevaplarını duymak her zaman nasip olmamıştır.(!)

Eylemler yaparken iyi mi kötü mü, yararlı mı zararlı mı olduğunu düşünürüz, düşünmek zorundayız. Bu noktada karşımıza özgürlük kavramı çıkmaya başlıyor. Acaba insanlar ahlaki eylemler yapmaya çalışırken özgürlüğünü mü kısıtlıyor? Bütün bu sorular ahlak felsefesinin temelini oluşturmuştur ama ortak bir düşünceye hiçbir zaman varılamamıştır. Olaya ne tarafından bakarsak öyle görürüz. Ama her düşünce kendi içinde mantık ilkelerine uyar belki de. Biraz determinist (gerekirci) kafasıyla düşünmeye başladığımızda gerçekten de insan ahlaki davranışlarda bulunurken özgürlüğü kısıtlanmaktadır, kısıtlanması gerekir. Kısıtlanmadığı noktada ortaya ‘hata’ kavramı çıkıyor. Zaman zaman insanların bütün hayatını mahvetmesine sebep olan hatalar… Bu hata oranı yükseldikçe de toplum huzursuzluğu meydana geliyor. Friedrich Nietzsche bu konuya şöyle bir bakış açısıyla yaklaşıyor: “Ahlak esasen toplumu çöküntüden kurtaracak ve toplumun muhafazasını sağlayacak bir araçtır.”  Bu aracı en iyi şekilde kullanmayı öğrendiğimiz zaman çöküntü korkularından da büyük oranda kurtulmuş olacağız.

Gün geçtikçe ‘ahlak’ kelimesinin içerdiği anlamda da değişim oluyor. Çünkü insanlar değişiyor. Alışkanlıklar, istekler, ihtiyaçlar… Bütün bunlar değiştikçe yapılması gerekli olan davranışlarda da ister istemez bir değişim yaşanır hale geliyor. Ve nihayetinde kavramların da içi boşaltılıyor. Kabul görmesi beklenen kurallar değişiyor, asıl amacından sapan dayatmalarla burun buruna geliyoruz. Bütün bunlar yaşanırken savunma niteliğinde olan tek dayanak ise ‘zaman’ oluyor. Zamanın değişmesi olması gerekenlerin değiştirilmesine belki bir bahane olabilir ama asla sebep olamaz, olmamalı.

İnsanlık içi boş kavramlarla yaşamak zorunda kalınca ne yapması gerekli olan davranışlarda bulunuyor ne de yapmış bulunduğu davranışlardan memnun kalıyor. Ve ‘5A’ zincirini kırmış oluyor. Daha önceden de belirttiğimiz gibi bunların birinden vazgeçince kendimizden vazgeçmeyi de göze almış oluyoruz.

‘Peki, ahlaklı bir şekilde hayatımızı idame ettirmek için neler yapmalıyız?’ Diye bir soru zihinlerimizi esir alıyor. Derin düşünmeye başladığımız zaman ise, ‘şimdiye kadar ‘ahlaklı’ bir yaşam sürmedim mi?’ diye şüpheler baş gösteriyor ve bu şüpheler bizi endişelendiriyor. Bu sorular ne kadar çabuk akla gelirse, kişi kendini ne kadar çabuk sorgularsa o kadar erken kendini yakalamış olur. Hadi biz de kendimizi tamamen kaybetmeden, yakalayalım… Kendimizi ve hayatımızı…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.