Erzurum Haber

50 yıl önce eskrim yapıyordu

50 yıl önce eskrim yapıyordu
427 Kez
22 Nisan 2015 - 14:47

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da 50 yıl önce eskrim sporu ve ajanlığı yapan Cihat Yıldırım adına birinci eskrim turnuvası düzenlendi.
Yakutiye Spor Salonunda Eskrim Ajanlığı tarafından düzenlenen turnuvaya eskrim sporu ile uğraşan kız ve erkek sporcular katıldı. Kızlar ve erkekler dalında ilk dört dereceye giren sporculara kupa ile birlikte Yıldırım ailesinin hediyeleri verildi.
Cihat Yıldırım’ın Erzurum’da eskrim sporunu ilk yapan sporculardan biri olduğuna dikkati çeken Verem Savaş Derneği Başkanı Şenol Mızrak, turnuvada derece alanlara ödül verme töreninde konuştu. Yıldırım ailesine sporun babaları ‘Polis Hüsnü’ lakabıyla tanınan Komiser Hüsnü Yıldırım’dan miras olduğuna işaret eden Şenol Mızrak, spora gönül veren Hüsnü Yıldırım’ın Cumhuriyetin ilk yıllarında Erzurum’da sporun yayılmasına önemli katkılar sağladığını belirtti. Cihat Yıldırım’ın eskrim sporu, ajanlığı, futbolda saha hakemliği, kardeşi Kemal Yıldırım’ın voleybol milli hakemi, kayak, küçük kardeşi Yüksel’in ise boksör olduğunu anımsatan Şenol Mızrak, “Yıldırım ailesi sadece spor değil, müzikle, tiyatro ile ilgilenirdi. Kız kardeşleri ise Erzurum kadın barlarını çok iyi oynardı. Erzurum’a hizmet edenlerin unutulmaması ve vefa gösterilmesi için böyle bir turnuvanın yapılmasını önerdim” diye konuştu.
EBK Kombinası İç Hizmetler Amirliğinden emekli olan babası Cihat Yıldırım (1930- 2003) için verilen plaketi annesi Aysel Yıldırım ve kız kardeşi Belma Kızılgeçit’le birlikte alan öğretmen Serdar Yıldırım, babasının ölümünden 12 yıl sonra da olsa hatırlanması ve adına bir turnuva düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduklarını bildirdi. Dört kardeş olduklarını anlatan Serdar Yıldırım, tesadüfen Erzurum’da bulunan ve töreni katılan annesinin de anma turnuvasına katıldığını belirtti.
Birinci Cihat Yıldırım Eskrim Turnuvasını düzenleyen Eskrim Ajanı ve Milli Takım Antrenörü Mehmet Ali Dayanç, 8 yıldan beri görev yaptığını, bu yıl 60 sporcu olduğunu bildirdi. Sporculardan 3’ünün milli takımda görev yaptığına işaret eden Dayanç, turnuvanın önümüzdeki yıllarda uluslararası düzeyde olabileceğini söyledi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.