Erzurum Haber

400 öğretim üyesi yabancı dil eğitimi alacak

400 öğretim üyesi yabancı dil eğitimi alacak
518 Kez
20 Ağustos 2013 - 12:54

Atatürk Üniversitesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Rusya’da eğitime gönderilecek 400 öğretim üyesinin bir yıl sürecek yabancı dil eğitimi için talipli oldu. Talebe olumlu yaklaşan Bakan Yıldız, önümüzdeki günlerde karar vereceklerini söyledi.

Salih TEKİN / ERZURUM (ÖZEL)

Akkuyu’da Rusların yapacağı santral için hazırlıkların sürdüren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, görev alacak personeli yetiştirmek için de kolları sıvadı. Sinop’ta da yapılacak nükleer santral için uzman eleman yetiştirmeyi planlayan Bakanlık, yaklaşık 400 öğretim üyesini Rusya’ya eğitime gönderecek. Bakanlık, nükleer eğitimi görecek öğretim üyelerinin yaklaşık bir yıl sürecek dil eğitimi için üniversite arıyor.

Konuyla ilgili girişimlerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı Türkiye’nin değişik üniversiteleri teklifte bulundu. Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biri olan Atatürk Üniversitesi de 400 öğretim üyesinin dil eğitimini vermeye talip oldu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde iki profesör başkanlığında yeteri sayıda Rus öğretim üyesi bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, gerekli dil eğitimini verebileceklerini söyledi. Geçtiğimiz Cumartesi günü Erzurum’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a konuyla ilgili talebini yineleyen Rektör Koçak, “İki profesör, bir yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi, 15 yüksek lisans, 5 doktora öğrencimiz var. Türkiye’de Rus Dili ve Edebiyatı olan üniversiteyiz. Rusya’daki eğitimle ilgili talebimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Atatürk Üniversitesi’nin talebini ikinci kez aldıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaklaşık bir yıl sürecek dil eğitimi için Ankara ve İstanbul’daki üniversitelerin talipli olmadıklarını bildirdi. Nükleer eğitim veren üniversitelerin imkanlarının olmadığını belirtmeleri üzerine diğer üniversitelere yöneldiklerini ifade eden Yıldız, Atatürk Üniversitesi’nin yanı sıra Erciyes Üniversitesi’nin de talebini ilettiğini söyledi. Barınma, yurt, sosyal faaliyetler ve lojistik destek sağlanması konularında şartları olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, “Erzurum, Kayseri, Antalya gibi şehirlerimize bu eğitimi vermekten onur duyarız. Bu konuyla ilgili son çalışmaları yapıyoruz. Kısa sürede nihayetlendirmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.