Erzurum Haber

31 Aralık son gün…

31 Aralık son gün…
455 Kez
23 Temmuz 2013 - 10:46

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde belediyelere mezbahaların modernize edilmesi isin 31 Aralık 2013 tarihine kadar süre verildi. AB standartlarında olmayan mezbahalara kilit vurulacak.

Salih TEKİN / ERZURUM

Hayvancılık sektörünün önde gelen merkezlerinden biri olan Erzurum’da belediyelerin açtığı mezbahaneler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde modernize edilmeleri için 31 Aralık 2013’e kadar süre verilen mezbahaneler istenen standartlara kavuşturulmadığı takdirde kapatılacak. İl merkezinde 3, ilçelerde de 10 mezbahaneye uyarı yazısı gönderdiklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, başkanlardan çalışma yapmalarını isterken Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen, istenilen modernizasyon için 2 milyon lira kaynak gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği’yle açılan fasılların görüşülmesi kapsamında mezbahanelere yeni düzenleme getiriliyor. Gıda başlığı altında AB uyum yasaları çerçevesinde özellikle mezbahanelere yönelik modernizasyon isteği illerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine iletildi. Kesimhanelerde AB uyus yasası çerçevesinde belediye mezbahanelerinin modernizasyonu için il ve ilçe belediye başkanlıklarına uyarı yazısı gönderildi. Belediyelerden mezbahanelerde 31 Aralık 2013 tarihine kadar gerekli düzenlemelerin yapılması istendi. Bu tarihe kadar AB standartlarında modernizasyon yapılmayan kesimhaneler kapatılacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş, il merkezinde 3, ilçelerde ise 10 kesimhane bulunduğunu belirterek ilgili kurumlara istenen standartlar konusunda bilgiler verildiğini söyledi. Kesimhanelere uygun standartlar için verilen sürenin 31 Aralık 2013’te sona ereceğini belirten Erdurmuş; “Kesimhanelerdeki değişiklik 5990 sayılı kanunda istenilen şartlardır. Bunun adına ister AB standartları deyin, ister kanun deyin amaç sadece insan sağlığı. 31 Aralık tarihine kadar kesimhanelerin modernizasyonu için ilgili kurumlara izin verildi. Bu standartları sağlamayan kesimhaneler kapatılacak” dedi.

2 milyon lira gerekiyor

Kesimhanelerin modernizasyonu için 2 milyon liralık bir kaynağa ihtiyaç bulunduğunu belirten Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen, 2014 seçimlerine kadar iznin uzatılmasını istedi. İşleyen, “İstenen şartlar çok ağır. Maliyeti 2 milyon lirayı geçiyor. Hiçbir belediyenin bunu yapması mümkün değil. Bilindiği üzere 2014 Mart seçimleriyle birlikte Büyükşehir Yasası devreye giriyor. Modernizasyon konusundaki izin bu tarihe kadar uzatılamaz mı? Bölgemiz hayvancılık sektörüyle geçim sağlayan insanlardan oluşuyor. Mezbahanelerin kapatılması büyük sıkıntıya yol açar” diye konuştu.

Kesimhaneler için istenenler

Gıda ile temas eden yüzeylerin sağlam, kolay temizlenebilir ve gerekli durumlarda dezenfekte edilebilir olması gerekir. Bu yüzeylerin pürüzsüz, yıkanabilir, korozyona dayanıklı ve toksik olmayan maddelerden üretilmiş olması gerekir.

Yeterli miktarda sıcak ve/veya soğuk içilebilir nitelikte su tedariki sağlanır. Kesimhane için en önemli unsurdur

Gıdanın muameleye tabi tutulduğu alanlarda çalışan bütün personelin, kişisel temizliğini sürdürmeye azami itina göstermesi, temiz ve gerekli durumlarda uygun koruyucu kıyafet giymesi, giysi değiştirme yerleri de dahil olmak üzere yeterli imkânlar sağlanır.

Gıdanın taşınması için kullanılan araç ve/veya kapların;

Bakımı, temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanması

Bulaşmaya sebep olabileceği için, gıdadan başka herhangi bir maddenin taşınmasında kullanılmaması gerekir.

Kesimhane işletmecisi, tehlike analizinin sonucunda belirlenen ve Gıda Hijyeni Yönetmeliğinde yer alan HACCP genel gereklilikleri prosedürleri oluşturur.

Hayvan bekleme yerleri için gereklilikler:

Kolay temizlenebilen, dezenfekte edilebilen, havalandırma ve gerektiğinde uygun

iklimlendirmeye izin veren, yeterli ve hijyenik hayvan bekleme yerlerine sahip olmalıdır.

Sağlıklı hayvanları koruyacak şekilde, hasta veya hastalıktan şüpheli hayvanların yönlendirilmesine ve toplanmasına imkân veren ayrı ve kilitlenebilir, havalandırma ve gerektiğinde uygun iklimlendirmeye izin veren yerlere sahip olmalıdır.

Hayvan bekleme yerleri su ve gerektiğinde yemleme imkânlarıyla donatılmalı ve bu yerlerin atık sularının drenajı, gıda güvenilirliğini tehlikeye atmamalıdır.

Hayvan bekleme yerlerinin büyüklüğü ve bölümleri hayvan refahını sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu yerler hayvanların tanımlanması ve ölüm öncesi muayenesine imkân verecek şekilde yapılmalıdır.

Kesimhane binaları için gereklilikler:

Yürütülmekte olan işlemlere uygun ve yeterli sayıda odaya sahip olmalıdır.

Mide ve bağırsakların boşaltılması ve temizlenmesi halinde ayrı bir odaya sahip olmalıdır.

Sersemletme ve kanın akıtılması, derinin yüzülmesi, iç organların çıkartılması ve karkasın ilave işlemleri, temizlenmiş mide ve bağırsakların muamelesi, eğer kesim hattında yapılmıyorsa özellikle yüzülmüş başların işlenmesi olmak üzere diğer sakatatların hazırlanması ve temizlenmesi, sakatatların paketlenmesi ve etlerin sevkiyatı işlemlerinin farklı zamanlarda veya farklı yerlerde yapılması sağlanmalıdır

Kesimhaneler, Hayvansal gıdanın yüzeyindeki bulaşmayı ortadan kaldırmak için, içilebilir su veya Gıda Hijyeni Yönetmeliği veya bu Yönetmelikte kullanımına izin verilen temiz su dışında başka bir madde kullanamaz ayrıca 82 °C’den az olmamak üzere temin edilen sıcak su ile veya eşdeğer bir etkiye sahip alternatif bir sistem ile aletleri dezenfekte etmek için olanaklara sahip olmalıdır.

Etin; zemin, duvar ve tüm sabit donanımlarla temasını önleyecek imkâna sahip olmalıdır.

Kesim işleminde sürekli ilerlemeye izin veren veya kesim hattındaki farklı kısımlar arasındaki çapraz bulaşmaları önleyecek şekilde tasarlanmış kesim hattına sahip olmalıdır. Aynı kesimhanede birden fazla kesim hattının çalıştırılması halinde, çapraz bulaşmayı önlemek için hatlar birbirinden yeterince ayrı olmalıdır.

Etle teması olan personel tarafından kullanılan el yıkama işleminin yapıldığı lavabolar, bulaşmanın yayılmasını önlemek üzere tasarlanmış musluklara sahip olmalıdır.

Şüphelenilerek alıkonulan etlerin soğutularak depolanması ile insan tüketimi için uygun olmadığı belirlenen etlerin depolanması için kilitlenebilen ayrı ayrı imkânlara sahip olmalıdır.

Canlı hayvanların nakliyesinde kullanılan araçların temizlenmesi, yıkanması ve dezenfeksiyonu için yeterli imkânlara sahip ayrı bir yer bulunmalıdır. Ancak, Bakanlıkça uygun görülmesi halinde kesimhane yakınında resmi izine sahip olan yerler bu amaç için kullanılabilir. Bu durumda kesimhanenin bu tür yer ve imkânlara sahip olmasına gerek yoktur.

Kesimhaneler, şüpheli veya hasta hayvanların kesimi için ayrılmış kilitlenebilir yerlere sahip olmalıdır.

Kesimhanede kesilen hayvan sayısına göre vardiya başına 1 özel kesimhane Veteriner Hekimi ve Resmi yetkilendirilmiş Veteriner Hekim bulundurulması zorunludur.

Kesimhanede günlük kesim kapasitesine  uygun soğuk hava depoları olmalı, ayrıca şüpheli etlerin muhafaza edileceği ayrı bir soğuk hava deposu olmalıdır.

Kesimhanede aletlerin yerleşimi ve iş akışı bulaşmayı önleyecek şekilde olmalı kirli bölümden temiz bölüme geçişler kapatılarak çapraz bulaşma engellenmeli etlerin hijyen kurallarına uygun taşınması ve muhafazası sağlamalıdır.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.