Erzurum Haber

3 milyon 464 bin 996 kişi tedavi gördü

3 milyon 464 bin 996 kişi tedavi gördü
525 Kez
29 Ocak 2014 - 11:56

Kamu Hastaneler Birliği’ne ait 15 ayrı sağlık tesisinde 3 milyon 464 bin 996 kişi tedavi gördü

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Erzurum’daki hastanelerde 84 bin 124 hastanın yatarak tedavi hizmeti gördüğünü, irili ufaklı 106 bin 332 ameliyat gerçekleştirildiğini söyledi. Erdoğan, 11 bin 168 doğum gerçekleşen hastanelerde sezeryanla doğumun ise bin 431 olduğunu ifade etti.

İhaleyi üstlenen firmalar yüzünden yapımı durdurulan Kampüs Hastane projesinin son durumu hakkında da bilgi veren Erdoğan, Şubat sonuna doğru yapılacak ihalenin ardından inşaat sezonuyla birlikte çalışmaların başlayacağını bildirdi. Erdoğan, Erzurum’daki hastanelerden bir yılda 780 yabancı hastanın da tedavi hizmeti aldığını açıkladı.

Salih TEKİN / ERZURUM

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, 2013 yılında il merkezi ve ilçelerdeki 14 hastane ile bir Ağız Diş Sağlığı Merkezi’nden 3 milyon 464 bin 996 kişinin tedavi hizmeti aldığını söyledi. Yurt dışında yapılan tanıtım hizmetleri sonucu özellikle Azerbaycan’dan 780 hastanın Erzurum’u tercih ettiğini anlatan Erdoğan, Kampüs Hastanesi’nin tamamlanmasıyla yurt dışından gelen hasta sayısının daha da artacağını kaydetti.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, 2013 yılı çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Personel Hizmetleri Başkanı Mahmut Avcı, Tıbbi Hizmetler Başkanı Remzi Arslan ve Mali Hizmetler Başkanı Metin Tekin’le birlikte kurum binasında basın mensuplarının karşısına çıkan Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde bulunan 14 hastane ve bir ağız diş sağlığı merkezine 2013 yılında 3 milyon 464 bin 996 kişinin müracaat ettiğini söyledi. 84 bin 124 kişinin yatarak tedavi gördüğü hastanelerde 106 bin 332 ameliyat gerçekleştirildiğini anlatan Erdoğan, bu sayıya ayakta yapılan cerrahi müdahalelerin de dahil olduğunu bildirdi. Hastanelerde 7 bin 647 canlı doğum, 3 bin 388 kişinin ise ameliyatla doğum yaptığını kaydeden Erdoğan bu sayıdan bin 431 kişinin sezaryanı tercih ettiğini bildirdi. Erzurum’da 2012’de bine yakın olan evde sağlık hizmeti alanların sayısının 2013’te bin 436’ya yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, yeni atanan yaşlı bakım teknikerleriyle bu sayının daha da artacağını belirtti.

Palandöken’e yeni klinik

Palandöken Devlet Hastanesi bünyesinde ihtiyaç üzerine fizik tedavi ünitesi açılacağını anlatan Erdoğan, 8-9 ünitlik merkezin yaklaşık bir ay içinde hizmete gireceğini vurguladı. Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ait fizik tedavi ünitesinde 42 bin civarında seans yapıldığını ifade eden Erdoğan, yoğunluk üzerine Palandöken’e ilave ünite açılmasına karar verdiklerini söyledi.

Doktor sıkıntımız yok

Erzurum merkez ve ilçelerdeki hastanelerde doktor sıkıntıları da olmadığını belirten Erdoğan, bazı branşlarda yaşanan problemi ise geçici görevlendirmelerle çözdüklerini ifade etti. Erdoğan, “BHekim sirkilüsyonunda bir artış olmadı. Her zaman yaşanabilecek değişiklikler gerçekleşiyor. Dönem dönem eksiklikler yaşadığımız oluyor onu da geçici görevlendirmelerle hallediyoruz. Ayrıca görevden ayrılmalar yeni atamalar dönemlerinde de boşluklar olabiliyor. Hekim sayısında çok ciddi açık olduğunu söyleyemem. Bazı büyük ilçelerde merkezden takviye yaparak yürüttüğümüz branşlar da oluyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı özellikle kalkınmada 5 ve 6’ıncı bölgelerde olan iller için sözleşmeli çakılı personel atamayı planlıyor. Bunun gerçekleşmesi halinde Erzurum hekim konusunda önemli bir kazanıma sahip olacaktır” dedi.

Ön yeterlilik ihalesi yapıldı

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında inşaatına başlanan kampüs hastane projesinin son durumuyla ilgili de bilgi veren Erdoğan, 10 Ocak’ta ihaleye girecek firmalara yönelik ön yeterlilik ihalesinin gerçekleştirildiğini, Şubat sonu gibi de ön geçerliği geçen firmaların katılacağı asıl ihalenin gerçekleştirileceğini bildirdi. İnşaat sezonuyla birlikte hastane yapımının tekrar başlayacağını vurgulayan Erdoğan, “İnşaatın hafriyat ve temel atma gibi en zor bölümü tamamlandı. Şimdi ihaleyi kazanacak firmanın işi kolaylaştı. Hastane inşaatının ciddi bir hızla gerçekleştirileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Azerbaycan ilgisi

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak sağlık turizmine önem verdiklerini yaptıkları çalışmalar kapsamında özellikle Azerbaycan’dan 780 hastanın Erzurum’a geldiğini söyledi. Özellikle Azerbaycan ve Nahcivan’da yapılan çalışmaların önemli sonuçlar doğurduğunu anlatan Erdoğan, önümüzdeki günlerde de İstanbul’da düzenlenecek fuarda hem hastane hem de Erzurum’un tanıtımını yapacaklarını bildirdi.

Polonyalılara sağlık hizmeti

Polonya’da yapılan tanıtım çalışmaları sonrası Erzurum’a gelen Polonyalı turistlere de sağlık hizmeti verilmesi için tanıtım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Polonya’da ağız-diş sağlığı tedavisi oldukça pahalıymış. Biz de bu konuda Erzurum Ağız-Diş Sağlığı Merkezi’nin broşürlerini Polonyalı misafirlere dağıttık. Onlara merkezdeki teknik donanım ve kapasitemiz konusunda bilgiler verdik. Ayrıca sağlanacak tedavi hizmetlerinin ücretler konusunda da onları bilgilendirdik. Bu turizm sezonunda isteyen Polonyalılara sağlık hizmeti verebileceğiz” diye konuştu.

Erzurum’a Doğu Anadolu Bölgesi’nden de binlerce hastanın gelmesi sonrası hastane içerisinde il dışından gelen hastalar için de bir birim oluşturmayı planladıklarını söyledi. Türkiye’nin her tarafından gelen hastaların hastaneyi tercihinde önemli sağlık hizmetleri olduğunu ifade eden Erdoğan, kalp-damar, beyin cerrahi, ağız, diş sağlığı, nükleer tıp, onkoloji tedavilerinde sağlanan başarı sebebiyle bu branşlara ilginin fazla olduğunu anlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.