Erzurum Haber

3 Mayıs’a kadar açık

3 Mayıs’a kadar açık
466 Kez
27 Nisan 2015 - 18:15

Erzurum/zirve2000 Türkiye’de ilk kez Erzurum’da açılan Siyer Temalı 2015 Kitap Günleri, ilk günden itibaren yoğun ziyaretçi akını yaşıyor.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ilkini gerçekleştirdiği ve geleneksel hale getireceğini açıkladığı, tanınmış kitap evlerine ait binlerce kitabın indirimli olarak okuyucuyla buluştuğu, çok sayıda imza günü ve kültürel organizasyonun gerçekleştirildiği Temalı Kitap Günleri halktan, özellikle de gençlerden büyük ilgi görüyor. 3 Mayıs’a kadar açık olan Havuzbaşı Kent Meydanı’ndaki Siyer Temalı Kitap Günleri’ni, stant açan esnaf ve belediye yetkililerinden alınan bilgilere göre il üç günde 10 binlerce kitap ve kültür dostu ziyaret etti.
Açılış akşamında ki, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Mustafa Demirci ve Seyfullah Kartal’ın birlikte hazırladıkları sohbet, ilahi ve naatlarla Peygamberimizin anlatıldığı programı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de izledi. Başkan Sekmen programda yaptığı konuşmada, kitabın ve okumanın önemine dikkat çekerek, “Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak Erzurum’umuzun alt ve üst yapısıyla ilgili hizmetler yaptığımız gibi kültürel ve manevi hayatıyla da ilgili önemli hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Yaşı ne olursa olsun herkesin okumasını sağlamalıyız.” dedi. Kültürel faaliyetlere verdiği önemi özellikle vurgulayan ve Kitap Günleri’nde önemli kültürel etkinliklerin de yapılmakta olduğunu belirten Başkan Sekmen, “Her gün, birbirinden kıymetli yazarlarımızı, çizerlerimizi, düşünce adamlarımızı ve sanatçılarımızı sizlerle buluşturuyoruz.” diyerek, gelecek yıllarda Temalı Kitap Günleri’nin değerlerimize uygun, inancımızla, örfümüzle, adetimizle çatışmayan kültürel programlarla daha da dolu dolu olacağının müjdesini verdi.
İlahilerle ve şiirlerle dolu dulu geçen programda Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay da yaptığı sohbette ‘Peygamber Efendimizi (SAV) anmak ve anlamak konusu üzerinde durarak, “ Asıl olan Peygamberimizi anlamaktır ve onun gibi yaşamaktır. Bu nedenle Diyanet olarak Kutlu Doğun Haftası münasebetiyle Peygamberimizi anlamaya yönelik programlar yapıyoruz. Peygamber Efendimizin Kur’an-ı Kerim’e ait bir ahlaka sahip hayatını içimize sindirmemiz ve hayatımızın her alanında uygulamamız gerekir.” şeklinde konuştu.
Erzurum Kitap Günleri’nin ikinci gününde ise Sus Ey Nefsim kitabının yazarı Fatih Duman, Mahşerin Kanlı Çiçekleri kitabını yazarı Ali Kuzu, Şeytan Ye Diyor kitabının yazarı Kemal Özer, Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi kitabının yazarı Prof. Dr. İsmail Kara ve İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Parlak’ın katılımlarıyla söyleşi, konferans ve imza programları düzenlendi.
İkinci günün akşamında düzenlen programda, Türkiye’nin meşhur Kurra Hafızlarından Abdülkadir Şehitoğlu tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif ile Arapça ve Türkçe Kasideler okundu. Türkiye’deki maneviyatın ve milli kültürün merkezi konumundaki Erzurum’da Siyer Temalı Kitap Okuma Günleri düzenlenmesinden, 700 hafız ve bin beş yüzün üzerinde öğrenci yetiştiren Erzurumlu bir anne-babanın oğlu olarak son derece mutlu olduğunu ifade eden Hafız Abdülkadir Şehitoğlu,, “Kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in yapmış olduğu bu önemli kültürel ve manevi hizmet Erzurum için büyük faydalar sağlayacaktır. Başkanımızdan Allah razı olsun.” diyerek, bir Erzurumlu olarak emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.
Pazar gününde de, İhsan Atasoy, Ali Haydar Haksal, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Erdal Güzel, Prof. Dr. Ömer Özden ve İsmail Bingöl söyleşiler yaptılar ve kitaplarını imzaladılar. Hz. Peygamberin Örnekliği ve Siyer, Erzurum İlişkileri konulu panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Osman Gündüz yaparken, Doç. Dr. Casim Avcı İlk Türkçe Siyer Yazarı Kadı Mustafa Darir’i, Ali Rıza Temel Birlikte Yaşama Örnekliği ve Hz. Muhammed konusunu ve Prof. Dr. Rıza Savaş ise Erzurum’da Sahabe İzlerini anlattılar. Akşamki programda ise Mehmet Talu Hz. Muhammed’in Birlikte Yaşama Örnekliği ve Erzurumlu Ruhi Özcan Hoca’yı anlattı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.