Erzurum Haber

3-5 güne içinde evlenmeyim

3-5 güne içinde evlenmeyim
374 Kez
06 Nisan 2013 - 11:50

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürü Sultan Murat Aydın ‘Evlilik Öncesi Aile Eğitimi’ seminerinde Atatürk Üniversitesi öğrencileriyle buluştu. Aydın, yıldırım nikahlarının erken boşanmalara sebep olduğunu belirterek, “Mümkün mertebe yıldırımlardan kaçınalım çarpılırız” uyarısında bulundu.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen ‘Evlilik Öncesi Aile Eğitimi’ seminerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş ve yaklaşık 300 üniversite öğrencisi katıldı. Seminer oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Seminerde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın, “Hayatta her şeyin belgesi ya da bir sertifikası varken neden evliliğin bir sertifikası yok dedik ve bunu tartıştık. Bakanlığımızın yeni hizmetleri içerisinde aile kapsamında evlilik öncesi eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde olan eğitimi Erzurum’da da veriyoruz. Şuanda yaklaşık merkez ilçelerde 4 belediyemizle birlikte evliliğe hazırlanan tüm genç kardeşlerimize Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Yakutiye Belediyesi, Aziziye Belediyesi, Palandöken Belediyelerinin destekleriyle gençlerimize eğitim vererek sertifika sahibi olmalarını sağlıyoruz. Bu faaliyeti başlatalı yaklaşık 3 ay oluyor. Bu eğitimleri bütün kamu kuruluşu elemanlarına da vermeyi planlıyoruz” dedi.

Aile ve evliliğin toplum için önemini anlatan Aydın, “3 güne yada 5 güne evlenmelere dikkat edin. Yıldırım nikahından kaçınalım çünkü yıldırımlardan çarpılırız. Mümkün mertebe yıldırımlardan kaçınalım çarpılırız. Bunun yerine aileye danışarak sağlam bir evlilik yapalım. Toplumuzun temeline uygun evlilik yapalım. Bizim sloganımız “Doğru yerden başlamak” dır. Şunu da unutmayalım toplumumuzun en önemli dinamiği inanç değerleridir. Bu ülkeyi kurmamızı ve huzur içinde hayat sürmemizi sağlayan en büyük unsur ise ailedir. İşte evlilikte bu büyük unsurun kurulduğu ilk basamağı oluşturuyor. Avrupa’ya baktığımızda evliliğe bizim kadar önem vermediklerini görebiliyoruz. Benim gençlere tavsiyem evliliğe doğru zamanda doğru yerden başlayın hata yapmayın ve sağlam adımlarla yürümeye çalışın. Bu dediklerimi yaparsanız toplumumuza iyi bir aile kazandırmış olursunuz. Unutmayalım aile güçlü toplumu güçlü toplumda güçlü devleti oluşturur. Toplum olarak hızlı bir şekilde evlenip hızlı bir şekilde boşanıyoruz. İşte son TÜİK rakamlarına bakınca bu durumu açıkça görüyoruz. Ciddi bir evliliğin yanında hızlı bir şekilde de boşanma var. Bunun sebebi de doğru zamanda doğru kişiyle başlayamamaktır” diye konuştu.

Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş ise birçok ailenin temeline dinamit koyan şeylerden birinin evlilikte eşlerin birbirlerini başkalarıyla kıyaslaması olduğunu belirterek, “Eşlerin birbirlerini başkalarıyla kıyaslamaları evliliği bitiren noktalardan birisidir. ‘Onların evi, arabası var’ diye başlayan başlayan cümlelerdeki evlilikler kesinlikle olumsuz sonuçlanır. Evlilik bir takım oyunudur. Evlilikte rol paylaşımı çok önemlidir. Evliliğin önünde birçok engel vardır. Bunlardan birisi de bencilliktir. Bireylerin sadece kendilerini düşünmeleri uygun değildir. Bir tatile gidildiği zaman ‘Hep bizim aileye gidelim’ şeklindeki yorumlar evlilikte olumsuz sonuçlar doğurabilir” dedi.

Seminere katılan öğrenciler keyif dolu dakikalar yaşadıklarını belirterek kendilerine verilen tavsiyeleri evlenmeden önce göz önünde bulunduracaklarını söylediler.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.