Erzurum Haber

270 Euro kredi verdiler

270 Euro kredi verdiler
716 Kez
27 Haziran 2013 - 15:48

Ziraat Bankası’nın Ora İstanbul Alışveriş Merkezi’ne verdiği 270 milyon Euro’luk kredi, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Vekiller, Ziraat Bankası Yönetimine, “Şirkete önce Garanti Bankası 160 milyon avro kredi vermiş, ödeyemeyeceğini anlayınca ilave teminatlar istemişler. Onlar da Ziraat Bankası’na başvurmuşlar. gelmişler. Hiç mi sormadınız niye yarıda kaldınız, niye bize gelmediniz. Üstüne üstlük kredi tutarını 270 milyon Euro’ya çıkarmışsınız. Faizini de komisyon ücretini de düşürmüşsünüz” tepkisini gösterdiler.

Ora Grup’un Ziraat Bankası’ndan kullandığı ve ödeyemediği 270 milyon Euroluk kredi,TBMM KİT Komisyonu’nda gündeme geldi. Ziraat Bankası yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdür yardımcılarının da hazır bulunduğu Ziraat Bankası yönetimi, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin soru ve değerlendirmeleriyle zor anlar yaşadı.

CHP Milletvekili Kamer Genç, “270 milyon Euro kredi verirken teminat aramadınız mı” diye sorarken, Aykut Erdoğdu, “Ziraat Bankası bu krediyi verirken iki ayrı istihbarat raporu hazırlanmış. Birinci raporda projenin fizbl olmadığı, dolayısıyla kredi verilmemesi gerektiğini belirtilmiş. Ama bundan 4 ay sonra hazırlanan ikinci raporda ise varsayımlar değiştirilerek, proje fizbl’dır, denilmiş.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.