Erzurum Haber

250’si 112’yi ilgilendiriyor

250’si 112’yi ilgilendiriyor
466 Kez
18 Haziran 2015 - 11:20

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen ilginç ve asılsız ihbarlar operatörleri şaşkına çeviriyor. Asılsız ihbarların yanısıra espri amaçlı arayanlar ise adeta çalışanları çileden çıkarıyor.
Hergün binlerce çağrıya cevap vererek acil vakalarda hayat kurtarıcı rol üstlenen 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi çalışanları, çağrı merkezini meşgul eden asılsız ve ilginç ihbarlar nedeniyle oldukça zorluk yaşıyor. Erzurum’daki 112 Acil Komuta Çağrı Merkezi, Ambulans ve Sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, komuta merkezine bir günde 5 bin çağrı geldiğini belirterek, bunların sadece 250’sinin 112’yi ilgilendiren gerçek vakalar olduğunu belirtti.
GELEN İHBARLARIN YÜZDE 75’İ ASILSIZ
Komuta merkezine gelen çağrıların binlercesinin asılsız veya 112’yi ilgilendirmeyecek konular olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik şunları kaydetti: “İlimizde 24 saat kesintisiz olarak çalışan ve 8 operatörün hizmet verdiği komuta merkezine 1 günde gelen 5 bin ihbarın 250’si, 1 yılda gelen 2.5 milyon ihbarın sadece 650 bini gerçek vaka gerisi de asılsız ihbarlardan oluşuyor. Gerçek vakanın 4 katı kadar asılsız ve gereksiz vaka ihbarı var
CEP TELEFONUNU DENEMEK İÇİN 112 ARANIYOR
Bir cep telefonu alındığında ilk denenen numara 112 olmakta. Oysa bu meşguliyet sırasında gerçek vaka dediğimiz gerçek hastanın 112’ye ulaşma imkanı zorlaşmakta. Bu sorumluluk altında 112 aranması gerekmektedir. Acil olmayan hiçbir durumda 112’nin aranmaması gerekiyor. Gereksiz çağrı yapan ve sürekli 112’yi meşgul eden kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunulup kabahatler kanununa göre gerekli işlem tesis edilmektedir”
“AMBULANSINIZ BOŞ MU ARACIMLA YARIŞTIRACAĞIM”
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, gelen asılsız çağrıların yanısıra bazı gençlerden espri tarzında aldıkları çağrıları da şöyle anlattı: “Canı sıkılan veya espri güçlerini denemek isteyen kişilerden fazlaca çağrı geliyor. Bunlara örnek verecek olursak, vatandaş çağrı merkezini arayarak “Ambulansınız boş mu” diye soruyor. Arkadaşlarımız da “Boş ambulansımız var hasta mı vardı” diye cevap verdiğinde, “Yok aracımla yarıştıracağım ondan soruyorum” gibi espri yeteneklerini deneyen gençlerimize rastlıyoruz. Gereksiz yere meşguliyet oluşturanlar, ihtiyacı olan vatandaşı geciktirdiği için vicdanen çok ciddi bir sorumluluk altındadır. Vatandaşlarımızın da bu bilinçle hareket etmesi gerekir”.
AMBULANSLAR YILDA 70 BİN HASTA TAŞIYOR
İl genelindeki ambulans hizmetleri hakkında bilgi veren Serhat Vançelik, “İlimizde 65 karasal ambulans ile 1 yılda yaklaşık 70 bin hasta taşımaktayız. Bu ambulanslarımızın 5 tanesi kış şartlarında zorlu kırsal alanlara ulaşabilen paletli ambulans ve 2’si snowtrack dediğimiz önünde paleti ile köy yolu kapalı olsa bile hastaya ulaşma imkanı veren ambulansımız. Bu ambulanslarımızla merkezdeki vakalara ilk 10 dakikada intikal etme başarımız yüzde 97’dir. Kırsal bölgelere ilk 30 dakikada intikal etme başarımız da yüzde 98’dir” dedi.
HELİKOPTER AMBULANSIN SAATİ 6 BİN TL
Hava ambulansı kategorisinde yer alan ambulans helikopterin acil vakalarda büyük rol üstlendiğinin altını çizen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, özel olarak kiralanan ambulans helikopterin saatlik maliyetinin 6 bin TL’yi bulduğunu söyledi. 2008 yılından bu yana hizmet veren ambulans helikopterden yararlanan vatandaşların hiçbir ücret ödemediğini ifade eden Vançelik, “Şimdiye kadar ambulans helikopterimiz 1500 hasta taşıdı. Önemli bir kısmı civar iller olan Ardahan, Ağrı, Bayburt, Erzincan ve merkeze uzak ilçelerdeki hastalarımız bu hizmetten faydalandılar. Vakaların büyük kısmı kadın doğum, travma, ve trafik kazalarını kapsıyor. Özellikle helikopterin kaza mahali otoyola inme özelliğine sahip olmasıyla hemen yaralılarımızı oradan alabilmektedir. Helikopter ambulans hizmetimiz bakanlığımızın sağladığı bir hizmet olup özel firmadan kiralama usulüyle alınıyor. Saati 1900 euro’ya mal olan bu hizmetin vatandaşa yansıması sıfır ücrettir. Hiçbir ücret alınmadan vatandaşlarımız taşınmakta. Acil sağlık hizmetlerinde Avrupa ülkelerinden ileri düzeyde acil sağlık hizmeti verdiğimizi düşünmekteyiz. Bakanlığımızın dönüşüm programı sonrasında en fazla ilerleyen hizmet gruplarından birisi acil sağlık hizmetleridir” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.