Erzurum Haber

25 bin 836 konut yapılacak

25 bin 836 konut yapılacak
640 Kez
16 Mayıs 2013 - 10:17

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, 65 projede 25 bin 836 konutun yöresel mimariye uygun planlandığını açıkladı. Karabel, 25 bin 836 konutun 100 bin nüfuslu bir şehir anlamına geldiğine dikkat çekerken, geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün korunması, yöresel mimarinin geliştirilmesi için TOKİ’nin inşa ettiği binaların cephelerinde yeni tasarımlar yapıldığını söyledi.

2012 yılında kurulan Tasarım Biriminin, Osmanlı – Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenerek yöresel mimaride konutlar tasarladığına dikkat çeken Ahmet Haluk Karabel, bugüne kadar yöresel mimaride 25 bin 836 konutluk çalışma yapıldığını belirtti. Karabel, “yöresel mimari kapsamında 35 projede 11 bin 32 konutun ihalesi gerçekleştirilerek, uygulama aşamasına geçildi. Bunlar; Kayseri Yeşilhisar, Şanlıurfa Hilvan, Konya Kadınhanı, Bolu Mengen, Erzincan Geçit, Osmaniye, Yozgat Yenifakılı ve Tunceli’de bulunuyor. 5 bin 636 konutluk 11 proje için de ihale tarihi alındı. Ankara Altındağ Aktaş, Batman Merkez, Şanlıurfa Maşuk, Bingöl, Trabzon Sürmene, Ordu Gölköy, Uşak Karahallı, Konya Sarayönü ve Ladik, Erzurum Aşkale ve Hınıs ihale tarihi alan projeler arasında yer alıyor” dedi.

Karabel, 9 bin 168 konutluk 19 projenin ihale çalışmalarının da devam ettiğini, bunların ise Nevşehir Ürgüp, Kastamonu Küre, Çankırı Kurşunlu, Gaziantep Şehitkamil, Malatya Beydağı, Tokat Zile, Hatay İskenderun, Bolu Yeniçağa, Edirne Süloğlu’da bulunduğunu belirtti. Bundan sonraki süreçte TOKİ konutlarının görselliğe, yöresel mimariye uygun örneklerini sergileyeceğini ifade eden TOKİ Başkanı Karabel, yapılması planlanan bu konutların cephelerinin Anadolu Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek hazırlandığını söyledi. Karabel, yöresel bazı cephe elemanlarının ve motiflerinin kullanılması için de çalışmalar yapıldığını ifade etti.

TOKİ Başkanı Karabel, konut ve sosyal donatı inşaatlarında, bölgenin yapı malzemelerinin de mümkün olduğu ölçülerde kullanılacağını ifade ederek, “Konutlarda özellikle ön cephelerde farklılık görmeye başlayacaksınız” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.