Erzurum Haber

İşte bir yılın analizi…

İşte bir yılın analizi…
347 Kez
31 Mart 2015 - 19:42

Erzurum/zirve2000 Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediyesi yöneticileriyle, Müceldili Konağı’nda, bir yıllık değerlendirme toplantısı yaptı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, “Sayın Başkanımız, göreve geldikten sonra, Erzurum’da bir tespit yapmaya, bir fotoğraf çekmeye çalıştık. ‘Erzurum nasıl bir şehirdir, ihtiyaçları nelerdir, öncelikleri nelerdir? Erzurum halkının yeni Başkandan beklentileri nelerdir, nelere öncelik verilmesini istiyorlar? İmkanlarımız neler, potansiyelimiz nedir, bu potansiyeli nasıl oluşturacağız?’ diye bir çalışma yaptık. Bu tespitleri yaparken, bir taraftan, rutin işlerimizi de devam ettirerek günlük ihtiyaçlara cevap verirken, bu tespitlere uygun alternatifler geliştirmeye, ortam oluşturmaya, kurumsallaşmaya gayret ettik.” dedi.
Görevde bir yılı geride bıraktıklarını kaydeden Genel Sekreteri Kiremitci, şunları söyledi; “Vatandaşlarımızın, Erzurumluların bizlerden beklentileri yüksek. Bundan sonra, vatandaşlarımızın hizmet beklentilerine cevap vermek zorundayız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın da seçimden önce insanlarımıza sunmuş olduğu, ‘Seçim Beyannamesi’ var. Dolayısıyla, bizim, Başkanımızın ekibi olarak, Başkanımızın vaatlerini, sözlerini yere düşürmememiz lazım. Bundan sonra ki süreçte, bir taraftan, Başkanımızın seçim beyannamesini, bir taraftan da, Erzurum’un potansiyelini, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, daha programlı, daha önünü net gören bir çalışma ortamı oluşturmamız gerekiyor. Tabi arkadaşlarımız takdir ederler ki, biz 3 ilçe iken 20 ilçe olduk. Dolayısıyla, merkezde, 1600 yerleşim birimin de medeni ihtiyaçlarına cevap verebilecek, vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayacak hizmetler üretmemiz gerekiyor”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de yaptığı konuşmada, göreve gelişlerinin 1. yılını doldurduklarını ifade ederek, “Sevabıyla günahıyla bir yılı geride bıraktık. İnşallah 2. yıla hep beraber, çok daha güçlü gireceğiz. Emeği geçen her kardeşime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sevgili Peygamberimiz, ‘En hayırlınız, insanlara en çok faydası dokunandır.’ buyuruyor. Hayırlı insan; hayırlı hizmetlere imza koyan, alın teri döken, fikir üreten insanlardır. Herkes, ne kadar emek verdiyse, o kadar, onlara teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine, yeni dönemle ilgili, önemli açıklamalarda da bulunan Başkan Sekmen, “Arkadaşlar, bu dönemi hep beraber geçireceğiz. Öyle faal hizmetler yapmalıyız ki, bir insan olarak Allah’ın verdiği aklı, fikri en iyi şekilde değerlendirerek, nelerin yapılabileceğini hem insanımıza, hem ülkemize göstermek zorundayız. Eğer yaptığımız hizmetlerle iz bırakabilirsek, hemşerilerimizin beklentilerine cevap verebilirsek, o zaman vazifemizi yapmışız demektir. Erzurum’un ve Doğu Anadolu’nun makus talihini yenmek zorundayız. ‘Benimde bunda katkım olacak, benim de bunda alın terim olacak, benim de bunda izim olacak’ diyen arkadaşım varsa, hep beraber, çekinmeden bu işe girişmek zorundayız. Kıymetli arkadaşlar, sizden sorumluluk istiyorum. Her müdürümüz, her daire başkanımız mutlaka sorumluluk hissetmeli. Asla, ‘Böyle geldi, böyle gitsin.’ dememeli.” şeklinde konuştu.
Hedefiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Sekmen, “Ben şimdi 57 yaşındayım, buraya geldim, makama da ihtiyacım yok, paraya da ihtiyacım yok, işe de ihtiyacım yok. Ama şunu istiyorum, ‘madem Mehmet Sekmen, sen bu Erzurum’a geldin, öyle değişim, dönüşüm yapmalısın ki, gelenide, gideni de hep hatırlamalı.’ Bunu, asla insanlar bilsin diye yapmıyoruz, Allah bilsin. Zaten, nasıl çalıştığımızı, nasıl koşturduğumuzu kullar görecektir. Bunun için kıymetli arkadaşlar, sizden ricam, yönetmelikleri iyi bilin, hele hele Belediye Mevzuatını çok iyi bilelim ve iyi yorumlayalım. Asla, kanunlara uymayan hiç bir uygulamaya fırsat vermeyelim, ama kanunlar doğrultusunda da vatandaşımıza çözüm üretelim. ‘Yapmam, etmem, git’ demek çözüm değil, hep beraber Erzurum için koşmamız lazım. Gayret etmezsek, o zaman başarılı olamayız. Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümünü kutladık. Çanakkale’de, bu ülkenin camisine, bayrağına, ezanına, mahremine el değmesin diye canını feda etmiş iki yüz elli bin insan. Hepimizin dedeleri Sarıkamış’ta şehit oldu. Biz çalışmayacaksak, bize emanet edilen bu vatanın değerini bilmeyeceksek, o zaman niye canlarını feda ettiler? Bunun için, el birliğiyle, gönül birliğiyle bir hareket başlattık. Bu harekette Erzurum’umuzu bir değişime tabi tuttuk.” diye konuştu.
Erzurum’a yapılacak olan önemli projelerle ilgili de bilgiler veren Başkan Sekmen, “Göreve geldiğim zaman, ‘Bu şehirde termik santral yaptıracağız.’ dedim. Bana, yüksek makamda olan bazıları, ‘Bu iş nasıl olacak?’ dediler. Burada yeterince kömür rezervi varsa, özel sektöre termik santral yaptıracağız. Yerli, yabancı özel sektör böyle bir yatırım yapmak için yer arıyor. Şuanda bir ilçemizde 1.800 kişinin çalışacağı, 50 yıl bitmeyecek kömür var. Bizim vazifemiz mi? Evet, bizim vazifemiz. Bir yerel yönetici, sadece şehrin alt yapısıyla değil, şehrinin sosyal, kültürel, sportif, sanatsal faaliyetleri ve üretimiyle, yatırımıyla da ilgilenmesi gereken kişidir. Avrupa’da, bizim konumumuzda olanlar, şehirlerinin her şeyleriyle ilgileniyorlar. Bunlarla da ilgileneceğiz ki, bizim yaptığımız yolun, kanalın, kentsel dönüşümün bir farkında lığı olsun. Bunun için bir ufkumuz olmalı, bu şehirde çok imkan var. Bakın bir kış turizmimiz var. Oteller kışı dolu dolu geçirdi. Hele bir de, eksiklikler tamamlanmış olsaydı, daha da dolu geçecekti. Şimdi, biz Erzurum’a turist getirteceğiz. Erzurum’da kısa süre yaşamış olan, Puşkin isimli Rus şair ve yazarının müzesini yapacağız. Nerden aklımıza geldi? Düşüneceğiz arkadaşlar, ‘Geçmişte Erzurum’a gelen Rusları, yeniden Erzurum’a nasıl getirebiliriz?’ diye düşüneceğiz. Benim turiste ihtiyacım var. ‘İran’dan nasıl turist getiririz?’ Bakın, bu haftanın sonunda, İran’ın Urmiye şehrinden Belediye Başkanı ve arkadaşları geliyor, Erzurum’da ağırlayacağız. Niye? ‘İran’dan Erzurum’a nasıl turist getirebiliriz?’ diye. Benim esnafıma, benim insanıma para lazım. Yine, Erzurum’a Arap turist getireceğiz. Sudi Arabistan’dan, Kuveyt’ten, Katardan uçakla kalkıp gelecekler. Ama on kişi, ama bin kişi, niyetlendik Allah nasip ederse. Geçen yıl geldik, ‘Yüksek İrtifalı Kamp Merkezi olacak.’dedik, yetiştirdik, 37 takımı ağırladık. Şimdi, sahaları yapmaya devam edeceğiz. Bu sene en az 100 takımı ağırlayacağız.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine önemli uyarılarda da bulunan Başkan Sekmen, ” Aşkın yoksa, sevdan yoksa netice alamazsın. Bunun için işimizi takip edeceğiz ve birbirimize sahip çıkacağız. İşlerimizi planlayarak yapacağız ve yaptığımız eserlerimizle övüneceğiz. Bir kişi yaptığı işten zevk almıyorsa, başarılı olması mümkün değil. Kişi, yaptığı işten zevk alacak, heyecan duyacak. ‘Evet, bu işi biz yaptık, biz de yaparmışız.’ diyecek. Bunun için el ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz, çalışacağız. Herkes hakkıyla işini yapacak, hakkını da alacak.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak, geçen bir yılda yaptıkları çalışmalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Sekmen, “400 köye su ve kanalizasyon çalışması yaptık, 1/5000’lik planlarımızı bitirdik, 500 okulun bakım ve onarımını yaptık, Kale çevresinde eski parayla 40 trilyon lira kamulaştırma parası ödedik, 318 kilometre köy yolu yaptık, 604 kilometre stabilize yol çalışması yaptık, 184 kilometre yol onarımı yaptık, 1077 kilometre arazi ve yayla yolu çalışması yaptık, 107 bin ton asfalt döktük, 55 kilometre sıcak asfalt yaptık, Yüksek İrtifada Kamp Merkezini tamamladık, Et Kombinasını bitme noktasına getirdik, 2 yeraltı oto parkını tamamladık ve birinin üzerini meydan, diğerinin üzerini park yaptık, Erzincankapı’da bir yerüstü otoparkı yaptık, 6 tane park yaptık, Kongre Caddesi ve Ayazpaşa Caddesi gibi 6 tane prestij caddesi yaptık. Bu prestij caddelerine devam edeceğiz. Belediyemize, 150 adet araç, gereç ve iş makinesi alındı. Sosyal faaliyetler olarak da, 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) Belediyemizin girişimiyle Erzurum’a verildi, ayrıca da çok sayıda sosyal faaliyet yaptık. Bu yıl, Hayvan Borsasının, Fuar Alanımızın ve Kentsel Dönüşümün başlangıçlarını yapacağız ve sokak sağlıklaştırmasını devam ettireceğiz. İlçelerimizde hayvan pazarı, köylerimizde su, kanalizasyon gibi çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Bu şehrin, bütün altyapısını değiştireceğiz. İlçelerin ve ilin, su şebekesi boruları değişecek, kanalizasyon çalışması devam edecek, Arıtma Tesisimiz bitmek üzere, yapacağımız 300 kilometre yağmur suyu kanalını 2018 yılı sonuna kadar tamamlayacağız.” diyerek, beşinci yıl sonuna gelindiğinde, Erzurum’un çok farklı bir konuma geleceğini vurguladı.
Konuşmasında, Erzurum’a yönelik hedeflerini de sık sık dile getiren Başkan Sekmen, “Bu şehir bir üretim merkezi olacak. İspirde bir Bakır Zenginleştirme Tesisinin bütün müracaatları bitti, şimdi yatırımcı tesisi yapacak. Bu şehirde, yüz bin başlık Süt İneği Yetiştiriciliği Tesisi yapılacak. Kapanan Şeker Fabrikalarını devriye sokacağız. Patates veya cips üretim tesisi yapacağız. Bir ilçemizde Çimento Fabrikası müracaatında bulunuldu, onun da izinleri çıkmak üzere. Bunları anlatma gereğim şu; tabi ki insan ümitli olacak ki koştursun. Hep beraber el ele vereceğiz ve Allah’ın izniyle, bütçemizi seneye 500 değil, bir katrilyona çıkaracağız. Nereden bulacağız bu parayı? Arkadaşlar iş üretirsek para bulunur, hareket olursa yatırımcı gelir.” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.