Erzurum Haber

2016’da açılacak

2016’da açılacak
398 Kez
25 Ağustos 2013 - 13:53

Erdoğan Erzurum’u Karadeniz’e ulaştıracak olan Ovit’in hizmete giriş tarihini açıkladı

İHA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize ve Erzurum’u birbirine bağlayacak karayolu üzerindeki Ovit Tünellerinin 2015 Aralık veya 2016 yılı başlarında hizmete gireceğini söyledi.

Bir dizi açılış ve gezide bulunmak üzere memleketi Rize’ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hemşehrileriyle buluştu. Cuma günü akşam geç saatlerde kente gelmesine rağmen kendisini karşılayan Rizelilere teşekkür eden Erdoğan, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında temelini attığı Ovit geçidiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Başbakan Erdoğan, “10 yıllar yılı delinmeyen Ovit Dağı’nı deliyoruz. Bazı sıkıntılar yaşıyoruz ama 2015 yılının sonunda 2016 yılının başı gibi Ovit Tüneli’nden Erzurum’a bağlanacağız. Aşık olduğun zaman dağları deler geçersin” dedi.

Geceyi Güneysu ilçesinde dinlenerek geçiren Başbakan Erdoğan, öğle saatlerin eşi Emine Erdoğan ile birlikte Rize şehir merkezindeki toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize Valiliği önündeki toplu açılış törenine katılırken, burada binlerce Rizeli’ye hitap etti. Bugün Rize’de 19 farklı eseri toplu halde resmi olarak hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, “Rize merkezde, Çamllıhemşin’de, Çayeli’nde Güneysu’da Hemşin’de, İyidere’de yapımı tamamlanan okul pansiyon eğitim tesisi ve yurtları bugün resmi olarak açıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu toplu açılış töreni ile Rize’ye kazandırdığımız tüm hizmetlerin bedeli 60 trilyon lira. Bu yatırımların Rizemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Bundan 1 yıl öce 12 Kasım’da Rize’ye geldiğini hatırlatan Erdoğan “Kalkandere’de yaptığımız toplu açılış töreni ile Rize’de çok sayıda eserin açılışını gerçekleştirdik. 2012 Mayıs ayında Rize’de 425 milyon lira yani yaklaşık yarım milyar lira 500 trilyon tutarında hizmet ve projenin resmi açılışını gerçekleştirdik. Aynı ziyaretimde Türkiye’nin ve Rize’nin 130 yıllık hayali olan Ovit Tüneli’nin temelini attık. Ovit Tüneli devam ediyor. Allah nasip ederse aralık 2015 veya 2016 başının Ovit Tüneli’ni inşallah açacağız, Rize’yi Erzurum’a bağlayacağız. Artık Ovit geçişi yaz-kış devam edecek. Yolları açan iktidar AK Parti iktidarıdır. Çünkü biz yol medeniyettir diyerek yola çıktık. Tıkanan yolları biz açtık. Şu Karadeniz sahilinde 12 tünel bitirdik ve o Armelik Dağı’nı by-pass ettik. Artık kazaların olmadığı bir Karadeniz sahil yolunun 4 yılda yüzde 70’ni tamamlayarak bu hale getirdik. Rize’ye kalkındırmak için Rize’yi büyütmek için Rize’nin 10 yıllar boyunca ihmal edilen ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştık. Rabbim güç kuvvet nasip ettiği, ömür verdiği müddetçe Rize için Türkiye ve insanlık için çalışmaya gayret etmeye, ter dökmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.