Erzurum Haber

2015 Aralıkta, New City tamam

2015 Aralıkta, New City tamam
839 Kez
02 Temmuz 2014 - 16:20

New City projesinde hak sahibi olan vatandaşlar Karadayı Holding yöneticileriyle buluştu. Armada düğün ve kongre merkezinde gerçekleşen istişare toplantısında akıllarda kalan tüm soru işaretleri cevap buldu. Yaklaşık iki saat süren toplantıda Ahmet Metin Karadayı, New City’nin bitiş tarihini 2015 sonu olarak açıkladı.
Erzurum kamuoyunu uzun süre meşgul eden New City projesinde pürüzlerin giderilmesinin ardından Karadayı Holding yönetimi hak sahibi vatandaşlarla buluştu. Projede geline noktanın tüm hatlarıyla ele alındığı toplantıda konuşan Karadayı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı, New City’nin bitiş tarihini 2015 Aralık ayı olarak açıkladı.
Doğu Anadolu’nun en büyük konut projesi New City, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de katkılarıyla yoluna devam ediyor. Karadayı Holding tarafından yaptırılan ve binlerce aileyi ev sahibi yapacak olan projede Karadayı Holding yöneticileri ile hak sahibi vatandaşlar biraraya geldi. Karadayı Holding Onursal Başkanı Dursun Ali Kardayı, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı, Newcity Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Serhat Yiğiter’in de katıldığı toplantıda vatandaşlar, projenin son durumu hakkında bilgilendirildi.
Armada düğün ve kongre merkezinde yapılan toplantıda ilk olarak New City Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Serhat Yiğiter söz aldı. Yiğiter, tünel kalıp sisteminin bazı insanlar tarafından yanlış bilindiğini vurgulayarak dünyanın en sağlam binalarının bu sistemle yapıldığını aktardı. Yiğiter, “Biz tünel kalıp sistemi ile konutlarımızı yapıyoruz. Bu sistem şu an dünyanın en iyi sistemi. Depremde 45 saniye kadar dayanaklığı ve tahliyesi var. Bu inşaat gözüyle bakıldığı zaman harika bir şeydir. Hiçbir bina yıkılmaz değildir. Ancak mühendis gözüyle bakıldığında en geç nasıl yıkılır, tahliye en erken nasıl yapılır bunlara bakarız. Bu nedenle bu dedikodulara kulak asmayın. Bizler konutlarımızı en iyi şekilde, en sağlam şekilde yapıyoruz” diye konuştu.
“Sekmen, Erzurum için şanstır”
Karadayı Holding Onursal Başkanı Dursun Ali Karadayı projenin devam etmesinde büyük katkıları olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür ederek sözlerine başladı.
Erzurum halkına olan sevgisinin karşılığını aldıklarını belirten Karadayı, “Ben New City olayını duydum, Bursa’dan çıkıp geldim. 40 yıl Erzurum’da inşaat yaptım. Erzurum’u çok iyi bilirim. Biz şirketlerimizi Erzurum’da kurduk buraya yatırım yaptık. Erzurum halkının en büyük desteğini de bu zor günlerde gördük. Meğerse bizim ne çok sevenimiz varmış dedim kendi kendime. Tabi bu günler geçecektir. Önemli olan insanların arasında ki saygıdır sevgidir. Ben bu konuda 102 gündür durdurulan inşaatlarımızın yeniden açılmasında çok yoğun gayret gösteren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ederim. Kendisi Erzurum için büyük bir şanstır” dedi.
“Kötü günler geçirdik”
New City Projesi hakkında salondakileri bilgilendiren Ahmet Metin Karadayı ise Büyükşehir Belediyesi ile aralarında yaşanan gelişmeleri aktardı. Ahmet Küçükler’in bölgeyi kentsel dönüşüm alanı olarak ilan ettiğini fakat o bölgenin kentsel dönüşüm içerisine girmediğini aktaran Karadayı, 102 gün çok zor günler geçirdiklerini söyledi. Karadayı, “Biz New City’nin projesini yaparken iki yıl bekledik. Dönemin Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, o bölgeyi kentsel dönüşüm alanı olarak ilan etmiş, ihaleye çıkarmış ve yapılan tüm sözleşmeler noter taktikli kentsel dönüşüm alanı olarak imzalanmış. Hatta bu projede yüzde 5’te belediyenin ortaklığı vardır. Ben şimdiye kadar binlerce konut yaptım, hiç birinin ruhsatını alıp ta işe başlamadım. Biz inşaatı yaparız ruhsat işlemleri de arkadan ilerler. Burada da aynı durum yaşandı. Bizim bir ortağımızda Büyükşehir Belediyesidir, nasıl olsa o işleri hallederler dedik ama baktık ki ortada büyük sorunlar var. Mehmet Sekmen Bey koltuğa oturdu ilk olarak benden evrakları istedi. Ben kendisine her şeyi sunduğumda bana bu bölgenin kentsel dönüşüm olmadığını söyledi. Mecburen inşaatlarımız durduruldu. 102 gün işçilerimizi yedirdik, içirdik maaşlarını ödedik. Büyük sorunlar yaşadık ama şükürler olsun ki bunları da aşacak güçteyiz” diye konuştu.
Karadayı, mahkemeye gitmeyecek
New City’nin durumu ile alakalı olarak mahkeme yoluna gidilip gidilmeyeceğini hak sahiplerine danışan Karadayı, “Bu gün burada bir şeyleri çözüme kavuşturmak için toplandık. Şuan Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile aramızda bir sorun yok. Ancak biz kapatılan günlerimiz için mahkeme yolunu da açık bırakıyoruz. Bunun için sizlere başvuruyorum. Sizlerin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi. Yapılan oylamada salondakilerin büyük çoğunluğu mahkemeye gidilmemesi konusunda oy kullandı. Karadayı Holding’de ev sahiplerinin bu kararına saygı duyarak mahkemeden vazgeçti.
2015 Aralıkta, New City tamam
Toplantının son bölümleri ise soru cevap şeklinde devam etti. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile olanlar, diğer ilçe belediyeleri arasındaki durumlar, ruhsatlar gibi akıllara gelen her soruyu cevaplandıran Ahmet Metin Karadayı, New City’nin teslim tarihini de açıkladı. Karadayı, çalışmalarda yeni bir aksaklık olmadığı takdirde 2015 yılının Aralık ayında binaların tamamlanacağını söyledi. Karadayı, “İstanbul’dan New City’de çalıştırılmak üzere birçok arkadaşımız gelmişti. Durumlar böyle olunca geçen hafta itibari ile birçoğu geri döndü. Arkadaşlarım kendilerini yeniden Erzurum’a çağırdılar. Gelmeleri toparlanmamız 3-4 günü bulur. Bir sorun çıkmazsa en geç bir hafta içinde inşaatımıza devam ederiz. Allahın izni ile 2015 yılının aralık ayında da New City’nin lambalarını yakarız” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.