Erzurum Haber

1937 yılında yaptırılmıştı

1937 yılında yaptırılmıştı
415 Kez
23 Ocak 2013 - 15:06

İstanbul Beşiktaş’taki Galatasaray Üniversitesi’nin tarihi binasında çıkan yangın sonrası tarihi binaların yanması gündeme gelirken, Erzurum’da da tarihi kaynaklara göre 1739 yılında yaptırılan en eski konakta yangın olayı meydana geldi.
Erzurum’un en eski tarihi evi Zırnıklı Vehbi Bey Konağı kül oldu. Mimari yapısı ve tahta oymacılığının en güzel örneklerinin bulunduğu konakta çıkan yangın tüm motifleri yok etti. Konağın kuzey cephesi de yerle bir oldu.
Tarihi Erzurum Kalesi’nin altındaki Mirza Mehmet Mahallesi Seyif Efendi Sokak’ta bulunan 274 yıllık Zırnıklı Vehbi Bey Konağı yangın nedeniyle hasar gördü. Yılların ihmaline uğrayan ve sahipsizlik yüzünden viraneye dönen konakta bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Bir anda yükselen dumanlara teslim olan tarihi konağın kuzey cephesi yerle bir oldu. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.
Tarihi kaynaklara göre 1739 yılında yaptırılan ve Erzurum’un en eski evi olan konağın göz göre yok olduğunu belirten akademisyenler, konaktaki tavan süslemeleri ve tahta oymacılığının hiçbir örneğinin bulunmadığını söyledi. Tarihi konağının önceden çekilen birkaç fotoğrafının artık kitaplarda kaldığını ifade eden akademisyenler çok üzüldüklerini belirtti.
Tarihi konağın son dönemde tinercilerin mekanı haline geldiği kaydedildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.