Erzurum Haber

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı kitap oldu

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı kitap oldu
447 Kez
04 Haziran 2013 - 10:47

Erzurum halkının askerle birlikte destan yazdığı 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı fotoğraflarla kitap haline getirildi. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Erol Kürkçüoğlu tarafından hazırlanan 188 sayfalık kitabın basımını Orman ve Su İşleri Bakanlığı üstlendi. Bakan Veysel Eroğlu, eserin önemli bir eksiği giderdiğini bildirdi.

Tarihte 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı, fotoğrafların diliyle anlatıldı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Erol Kürkçüoğlu’nun hazırladığı ‘Fotoğrafların Diliyle 1877-1878 (93) Savaşı Kafkasya ve Doğu Anadolu Cephesi’ kitabı yayımlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bastırılan kitabın ön sözünde bir yazı kaleme alan Bakan Veysel Eroğlu, 188 sayfalık eserin bu alanda önemli bir eksiği giderdiğini bildirdi. 24 Nisan 1877’de başlayan Osmanlı-Rus Savaşı’nda kahraman Erzurum halkının şehir müdafaasına bizzat iştirak ettiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, “Tabyalarda halk ordu ile bütünleşerek vatanını cansiperane savunarak Türk’ün gücünü bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. 9 Kasım’da kazanılan Aziziye Zaferi bir milletin zulme direnişinin en güçlü kanıtıdır. Bu destan ordu-millet bütünleşmesinin en güzel örneklerinden birisidir” dedi.

Kitabın önsözündeki yazıda eserle ilgili bilgiler de veren Eroğlu, Osmanlı-Rus Savaşı’nın fotoğrafların diliyle anlatıldığını bildirdi. Eserdeki fotoğrafların olayların kronolojik sıra takip edilerek anlatıldığına dikkat çeken Eroğlu, amaçlarının unutulan tarihi genç dimağlarla aktarılması olduğunu kaydetti.

93 Savaşı’nda Erzurum’u anlatan bir fotoğrafla başlayan eserde Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, tarihi belgelerden derlediği ve kendi arşivindeki fotoğraflarla Aziziye Zaferi’ni detaylarıyla anlatıyor. Kitabı uzun süren bir çalışmanın ardından hazırladıklarını belirten Kürkçüoğlu, tarihi zaferin bütün yönleriyle ele alındığını söyledi. Kürkçüoğlu, eserin Aziziyle Zaferiyle ilgili önemli bir eksiği de giderdiğini ifade etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.