Erzurum Haber

17 yıl sonra

17 yıl sonra
396 Kez
11 Mayıs 2013 - 12:22

Recai UYGUR / ERZURUM

Atatürk Üniversitesi bünyesinde 1996 tarihinde kurulan Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATADEM) 2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan çalışma izni aldı.

Atatürk Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün kuruluşu 1996 yılında gerçekleştirildi.  Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi ismi ve ATADEM kısa adıyla kurulan merkez bugüne kadar Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veteriner Eğitim, Fen ve Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji ve Biyokimya Bölüm ve Anabilim Dalları ile Sosyal Bilimlerin canlı davranışlarını inceledi. Kurum, fakültelerin ilgili bölümlerinin deney hayvanı ile yapılması planlanan bilimsel uygulama ve araştırmaları için deney hayvanı temini ve laboratuvar hizmeti verdi.

Uzun süreden beri eğitimin hizmetinde bulunan Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışma izni almak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na müracaat etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar için Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmelik’te belirtilen kriterlere uygunluk sağlandığı belirlenen merkeze izin verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünden çalışma izni alınan merkez yenilenen modern şekli ile Üniversite bilim insanlarına hizmet vermeye devam edecek.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.