Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

12 Mart kutlanıyor

12 Mart kutlanıyor
12 Mart 2013 - 10:47

Aksak: “12 Mart bir kurtuluş destanıdır”

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95’inci yılını kutlayan, Milletvekili Muhyettin Aksak, “12 Mart Bir Kurtuluş Destanıdır” diyerek, Erzurum’un Kurtuluşu kutlamalarının sadece geçit töreni olmadığını, verilen büyük mücadelenin gelecek nesillere öğretilmesi ve unutturulmaması gerektiğini söyledi.
Erzurum’un Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde büyük bir merkez haline geldiğini ve Anadolu topraklarının adeta sigortası olduğunu ifade eden Aksak, “Erzurum Selçuklular tarafından fethedildiği tarihten itibaren Anadolu’nun kapısı olarak düşmanlara geçit vermeyen bir kale görevi görmüştür. Kurtuluş Savaşı’na kadar olan dönemde zaman zaman işgallere maruz kalan Dadaşlar diyarı Erzurum, yiğit evlatlarının canlarını ortaya koyarak verdikleri mücadelelerle her seferinde düşmandan temizlenmiştir.
Kurtuluş Savaşı yıllarında ise Erzurum, bu mücadelelerin en acılarından birini vermek zorunda kalmıştır. Eli silah tutan erkekleri, cepheden cepheye koşan Dadaşlar diyarında geride yaşlılar, kadınlar ve çocuklar kalmıştı. Erzurum’u işgal eden Rusların gözü önünde Ermeni çeteleri kadın, erkek demeden büyük bir katliam yapmaya başlamışlar.
Çok büyük kıyım ve katliamlara maruz kalan ve Birinci Dünya Savaşı’nın en dehşetli şekilde yaşandığı Erzurum, 2 yıllık esaretten sonra, 12 Mart 1918’de Kazım Karabekir Paşa’nın komutasındaki Birinci Kafkas Kolordusu ve kahraman Erzurum halkının mücadelesiyle yeniden bağımsızlığını elde etmiş ve burçlarına ay-yıldızlı bayrağı dikmiştir. Erzurum, kelle koltukta mücadelenin verildiği bir şehirdir. Öyle kolay kolay yok olacak, yapılan zulümleri, katliamları sineye çekecek bir şehir değildir. Burası, erkekleri 7 cephede savaşırken Nene Hatunların düşman karşısına çıkıp, göğsünü vatanına, milletine ve bayrağına siper ederek destan yazdığı dadaşlar diyarıdır” ifadelerine yer verdi.
Erzurum’un kurtuluşunun Anadolu’nun dört bir yanına yeniden umut olduğunu belirten milletvekili Aksak, “Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşuyla, 12 Mart Anadolu’nun yeniden şahlanışa geçtiği bir tarih olmuştur. Adeta üzerlerindeki ölü toprağından kurtulan Anadolu’nun kahraman evlatları önce 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’ni toplamış ve “kurtuluştan kuruluşa” giden Milli Mücadelenin temellerini Erzurum’da atmıştır. Bu temel ilk meyvesini 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla vermiştir” diye konuştu.

Palandöken Beledile Başkanı Bulutlar,

“12 Mart milletimizin şahlanış yılıdır”

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95’nci yıldönümü dolayısıyla yazılı bir kutlama mesajı yayımladı.Başkan Bulutlar mesajında şu ifadelere yer verdi,” 1916 yılında başlayan ve 2 yıl boyunca devam eden işgal günlerinin, tarihin sayfalarına acı, kan ve gözyaşlarıyla yazıldı.  12 Mart milli bir duruş ve aynı zamanda mücadele azmine gösterilebilecek en güzel örneklerden birisidir. Ermeni zulmü altında inim inim inleyen yöre halkının, 12 Mart sabahı doğan güneşle birlikte aydınlık günlere yelken açtığı tarihtir. Esaretin gölgesinde yaşayan, zulmün ve mezalimin tüyler ürperten yüzünü gören Erzurumlu hemşerilerimiz, Kazım Karabekir Paşa’nın komutasındaki aslanların şehre girmesiyle birlikte ‘Allah Allah’ nidalarıyla yeniden cana gelmiştir. 12 Mart, bu nedenden dolayı bir şahlanış; mukaddes vatan toprağının gözünü kan bürümüş düşmanın elinden kurtarılış ve tüm dünyaya bu necip milletin kuvvetinin gösteriliş günüdür” ifadelerini kullandı. Başkan Bulutlar,”  Şehrimizin düşman işgalin den kurtuluşunun 95’nci yıl dönümü nedeniyle vatan topraklarının düşman güçlerinden geri alınması sürecinde canlarını feda eden şüheda başta olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Mübarek beldemizin kurtuluş günü, hepimize kutlu olsun.” Dedi.

AK Parti İl Başkanı Kılıç

“12 Mart aslında bir milletin kurtuluşunun tarihidir”

AK Parti Erzurum İl Başkanı Murat Kılıç, 12 Mart Erzurum’un Düşman İşgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Başkan Kılıç mesajında, “Bundan tam 94 yıl önce, 12 Mart 1918 tarihinde düşmanın işgaline son verilerek, dalga dalga yayılan “İşgale başkaldırış ve bağımsızlık mücadelesi” zincirinin halkaları arasına Erzurum da eklendi. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresinin gerçekleşmesi için uygun zeminin hazırlanmış olması da, bu günün önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir” dedi.

Başkan Kılıç, mesajında şunları kaydetti; “Doğunun sınır taşı” olarak anılma şerefine erişen Erzurum, bu zorlu mücadele yıllarında üzerine düşeni fazlası ile yapmış, nice kahramanlıklar sergileyen askerimize, bugün artık ülke tarihimizde silinmez bir yere sahip olan “Nene Hatun” gibi efsaneleşmiş isimler de katılmış; Anadolu’nun sadece erinin değil, kadının da özgürlük ve vatan uğruna nasıl bir mücadele sergileyebileceğini de gözler önüne sermişlerdir. Dadaşlar Diyarı Erzurum, Millî Mücadelede üzerine düşeni yapmış, Dadaşlar sadece Erzurum’ un müdafaasında değil, Millî Mücadelenin her cephesinde kahramanca savaşmışlardır.
Zor şartlar ve ağır kayıplara rağmen Erzurum’u düşmanın işgalinden kurtarmak için canlarını, mallarını ve ailelerini feda eden kahraman askerlerimize, şehitlerimize ve gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyor, onları dualarımızda anıyoruz. İşte böyle zorlu şartlar altında tekrar hürriyetine kavuşturulan Erzurum’u daha da ilerilere götürmek, kalkınma zeminini oluşturmak ve bunu sürdürmek esas vazifelerimiz arasındadır.
İktidarımız ile her alanda daha da ileri noktalara gelmesi için sayısız yatırım ve çalışmanın yapıldığı Erzurum’un ve Erzurumlunun her hizmetin en iyisine layık olduğu kanaatindeyiz. Kış oyunlarına başarı ile ev sahipliği yapmış, bugün artık bir “Eğitim ve Sağlık ve Kış Turizmi” merkezi olma yönünde emin adımlarla ilerleyen Erzurum, kısa zamanda “Marka Şehirler” arasında yer alacaktır.
Tüm hemşerilerimin bu anlamlı gününü kutluyor, Cenab-ı Hakk’ tan bizlere bir daha böyle acılı ve zor günleri yaşatmamasını niyaz ediyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler
“12 Mart vatan sevdasının adıdır”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, 12 Mart Erzurum’un Düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayındı.
Erzurum’un 12 Mart 1918 yılında Rus ve Ermeni düşman işgalinden kurtuluşunun 95 yılını kutlayacağını dile getiren Başkan Küçükler, “Hemen belirtmek isterim ki, Anadolu topraklarını bize vatan yapan büyük ecdadımıza her daim şükran borçluyuz. Asırlardan beri Anadolu’nun ‘Doğu Kapısı’nı, Erzurum’u bekleyen ecdadımız, karlı Sarıkamış dağlarından Kuzey Afrika çöllerine, Balkan ovalarından Kafkas dağlarına kadar, çeşitli coğrafyalarda ve kıtalarda, bu aziz vatan ve bu aziz millet için kahramanca mücadele etmişlerdir. ‘Vatan ve millet’ kavramları Erzurumlular için asla bir hamaset örneği olmamıştır; vatan ve millet konusu Erzurumlular için bir iman meselesidir, büyük bir mefkûredir. Bu ruhun bir tezahürü olarak Erzurumluların, kurtuluştan bir yıl sonra, şehrin enkazı üzerinde, Erzurum Kongresini toplayarak, parçalanmak ve yok edilmek istenen vatanın kurtarılması, milletin birlik ve dirliği için verdikleri mücadele, hakikaten emsalsizdir.” Dedi.
Birinci Dünya Harbi’nde, 1916 yılının Şubat’ında, Ruslar ve yandaşı Ermeni çetelerinin şehri istila ettiğini anlatan Başkan Küçükler daha sonra şunları kaydetti; “Rus kuvvetleri, 1917 de gerçekleşen ve Çarlık yönetimine son veren Bolşevik İhtilali nedeniyle, silahlarını Ermeni çetelerine bırakıp Erzurum’dan ve tüm Doğu Anadolu’dan büyük ölçüde çekildiler. Ermeni Ordusunu yöneten ve kanlı bir zalim olan Antranik sergerdesi, başkenti Erzurum olan, ‘Batı Ermenistan Geçici Hükümeti’ni kurdu ve katliamlarına başladı.
1918 yılının 12 Mart’ında ise, Mehmetçiğin süngüsü önünde, onlar da defolup ebediyen gittiler. Fakat yangın yeri Erzurum’dan geriye bir enkaz kaldı. Şehrin merkez nüfusu 8 bin 500 civarına kadar düştü. Artık düşman yoktu. Ordumuzun ve Erzurum’un cefakâr evlatlarının gayretleriyle şehir bir kere daha kurtarılmıştı. Küçükler, açıklamasında şunları kaydetti: “Nene Hatun ve daha nice vatan evladının canlarını ortaya koyarak düşmana karşı giriştikleri vatan savunmasının adıdır. 12 Mart Zaferi, kahramanlığın ve vatan sevdasının adıdır. 12 Mart Zaferi, Nene Hatun’un ve daha nice analarımızın yavrularını bir kenara bırakıp, düşmanın üzerine yürüdüğü, Allah Allah nidalarıyla yükselen ses, iman dolu yürekleri ve çelik bilekleriyle Dadaşların, vatan toprağını düşman çizmeleri altında ezdirmeyeceklerini tüm dünyaya haykırışı olmuştur.”
“Tarihi geçmişimiz hep kahramanlık örnekleriyle dolu. Geçmişimizle ve ecdadımızla ne kadar övünsek, azdır” diyen Başkan Küçükler, “u nedenle çocuklarımızı ve gençlerimizi, tarih bilincine sahip bireyler haline getirmeli, onların da, şanlı geçmişleriyle gurur duymaları ve tarihlerine sahip çıkmalarını sağlamalıyız. 12.Mart Zaferi’nin 95’inci yıldönümünde, toprakları şehit kanlarıyla sulanan Erzurum’lu olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 12 Mart Kurtuluş savaşında ’da vatan savunmasını yaparken şehit düşen kahraman askerlerimizi ve vatansever Erzurumluları rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.