Erzurum Haber

110 adet böcek yakalandı

110 adet böcek yakalandı
419 Kez
26 Mayıs 2015 - 18:31

Erzurum/zirve2000 Erzurum’un Karayazı ilçesinde böcek kaçakçılığı yaptığı belirlenen Almanya uyruklu 1 kişi yakalandı. Aracında yapılan aramada 110 adet cansız böcek ele geçirildi.
Karayazı ilçesine Köyceğiz Mahallesinde durumundan şüphelenilen Alman vatandaşı jandarmaya ihbar edildi. Bunun üzerine yapılan çalışmada Almanya uyruklu B. W., “Kara avcılığına muhalefet” ve “Böcek kaçakçılığı” suçlamasıyla gözaltına alındı. B. W.’nin karavanında yapılan aramada, yurt dışına çıkarılmak üzere 9 çeşit Latince isimleri Darcadion, internali, Chrysome/idae Spp, Carabus, Darcadion Scabricolle Gıabro Fascia, Elater Spp, Carabid, Geotrupes ve Curculionid toplam 110 adet cansız böcek ele geçirildi. Ele geçirilen böcekler 13. Erzurum Bölge Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek şüpheli hakkında toplam 38 bin 751,00 TL para cezası uygulandı.
Yurt dışında kelebek ve böceklerin pazarları ve borsalarının bulunduğunu kaydeden yetkililer, “Böcek kaçakçılığı farklı amaçlarla yapılabiliyor. Gelişmiş ülkelerin çoğunda doğa tarihi müzeleri var. Kaçakçılar, turist olarak gittikleri ülkelerde böcekleri toplayıp bu müzelere para karşılığı satıyorlar. Böyle bir böcek borsası var. Ayrıca böcek türleri, gen çalışmalarında kullanılabiliyor. Ancak bunlar bizim ülkemizin biyolojik zenginlikleridir izin alınmadan toplanmasının önüne geçilmelidir. Bizim ülkemiz böcekler ve bitkiler açısından çok iyi bir gen kaynağı. Çünkü Avrupa, Asya ve Afrika türlerini topraklarımızda barındırıyoruz. Biyolojik açıdan çok zengin bir ülkeyiz. Bu nedenle bitki ve böcek kaçakçıları daha çok bizim ülkemizi tercih ediyor.” diye belirttiler.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.