Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

1071 genç Alparslan oldu

1071 genç Alparslan oldu
26 Ağustos 2013 - 11:29

Malazgirt Zaferi’nin 942.yıldönümü Sultan Alparslan’ın adını taşıyan 1071 genç ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen binlerce gencin katılımıyla bugün kutlanıyor.

Malazgirt Savaşı’nın yapıldığı Malazgirt Ovası’nda bir araya gelen  Alparslan’ın kıl çadırlarında konaklayan olan gençler, zaferin 942. yıldönümünde ecdadın hatırasını yerinde yâd edecek.

Önce Gökbörü sonra Ceceli

Savaşın canlandırılacağı kutlamada, 1071 genç ve diğer katılımcıların şehre girmesiyle devam edecek program kapsamında Türklerin önemli bir geleneği olan gökbörü oyunu da canlandırılacak. Gençlerin sevdiği sanatçılar arasında yer alan Mustafa Ceceli ise program çerçevesinde bir konser verecek.

Gençler tarihe yolculuk edecek

Gençlik Şüheda’nın İzinde Projesiyle düzenlenen program kapsamında Anadolu kültürünü ve mirasını tanıtıcı geziler de yapılacak.

1071’de savaşa ev sahipliği yapan Malazgirt Ovası tarihinin en kalabalık günlerinden birine şahitlik edecek. Program kapsamında gençlerin yanı sıra sporcular, sanatçılar, öğrenciler ve vatandaşların yanı sıra devlet erkanı da Malazgirt’te buluşacak. Her türlü afet sonrası hizmet vermek üzere eğitilen 120 kişilik Gençlik ve Spor Bakanlığı Afet ve Rehabilitasyon Gönüllüleri de (GARD) etkinlik süresince Malazgirt’te olacak.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.