Erzurum Haber

Hiçbir tepki olmadı…

Hiçbir tepki olmadı…
628 Kez
05 Kasım 2013 - 10:07

AK Partili 4 kadın milletvekilinin TBMM’ye türbanlarıyla girmesinden sonra Erzurum İl Genel Meclisi’nin kadın üyesi Merve Küçükali de oturumlara türbanıyla katıldı.

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde türbana izin verilmesinin ardından Erzurum İl Genel Meclisi’nde de bir kadın üye oturuma türbanıyla katıldı. AK Partili Merve Küçükali, “Ayrımcılık sonunda bitti. Büyük bir sevinç yaşıyorum” dedi.

Erzurum İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarına başladı. Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil’in yönettiği oturumda bir ilk yaşandı. AK Partili 4 kadın milletvekilinin TBMM’ye türbanla girmesinden sonra Erzurum İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyesi Merve Küçükali oturumlara türbanıyla katılmayı tercih etti. Bir dönem görev yaptığı meclise türbanla girmenin kendisine sevindirdiğini anlatan Küçükali, “Bir yıldır meclis üyesiyim ve ilk defa toplantıya başörtüsü ile katılıyorum. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istikrarlı duruşu ile başörtüsü artık serbest. Yıllardır, yapılan ayrımcılık sonunda bitti. Çok huzurluyum, içimde ayrı bir sevinç var. Daha özgür hissediyorum kendimi. Yıllardır yapılan bu ayrımcılık Başbakanımız sayesinde noktalandı. Türkiye artık normalleşiyor. İnşallah, o kötü günleri bir daha yaşamayız. Çok mutluyum ” diye konuştu.

Bütçe görüşmelerinde gergin anlar yaşandı

Bu arada Kasım ayı ilk toplantısını yapan mecliste bütçe görüşmeleri sırasında gerginlikler yaşandı. 2014 yılı için hazırlanan bütçe ile ilgili raporu okuyan Mali İşler Daire Başkanı Lütfü Karakaş, 2014 yılı bütçe taslağının, Büyükşehire bağlı illerdeki İl Genel Meclislerin kapatılması nedeniyle üç aylık hazırlandığını ifade etti. Karakaş, yapılan değerlendirmeler sonucu  2014 yılı üç aylık bütçeyi 20 milyon olarak belirlediklerini ifade etti. İl Genel Meclisi kapanmasaydı bu rakamın 90 milyona kadar çıkacağını ifade eden Karataş, seçiminde yaklaşması ile bütçenin en uygun şekilde hazırlandığını belirtti.

İlçe bütçeleri neye göre ayrılıyor?

Pasinler İlçesi AK Partili meclis üyesi Turan Gök’ün, ilçelere bütçelerin neye göre ayrıldığını sorması üzerine, Lütfü Karakaş , “İlçe kaymakamlarına konut ve akaryakıt giderleri, su gibi giderleri kaymakamlıklardan gelen talepler üzerine belirledik. Yani kaymakamlıklara belli bir miktar verilmişse, bu istenilen talep üzerinedir. Kaymakamlar bilgisi dahilindedir. Kaymakamların isteği doğrultusunda bir para gönderiliyor, eğer bir eksiklik varsa bu kaymakamın eksikliğidir” şeklinde konuştu.

AK Partili Meclis üyesi Reis Tanas, ödenek isteyen kaymakamların, ne kadar isterlerse o miktarın verilme imkanının olup olmadığını sordu. İlçelerin nüfus dağılımına göre ödeneklerin arttırılması yada azaltılması gerektiğini söyleyen Tanas, bunun Meclis Başkanının adil bir şekilde oylamaya sunması gerektiğini savundu.

Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil, bu oylamanın gereksiz olduğunu ve, “Ayrılan ödenekler kaymakamın evine, lojmanına, elektriğine, yakıtına, telefonuna, suyuna gidecek bir para.  Bunun nüfus sayısı ile alakası yok.  Az para isteyen kaymakam benim için önemlidir. Çünkü tasarrufa önem veriyordur. Bütçe komisyonu bununla ilgili, ilçe meclisleri ile görüşür. Bir rapor hazırlanır. Bugün bir neticeye bağlamıyoruz” diye konuştu. Nüfusun ilçelere ayrılan parayla alakası olmadığını savunan meclis üyelerine ve Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil’e,  AK Partili Reis Tanas tepki gösterdi.

İl Özel İdaresi 2014 Yılı Hazırlık Bütçesinin görüşülmesi maddesi, Plan Bütçe Komisyonuna sevk edilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.