Erzurum Haber

565 Kez
20 Ekim 2013 - 12:50

Kapanmaktan kurtulan TTKK, Türkiye’nin en büyük dış sanayi yatırımına imza attı

Salih TEKİN / ERZURUM

Türk tarım ve hayvancılık sektörüne destek veren önemli kuruluşlardan biri olan Türkiye Tarım, Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, İran’ın en önemli Petro kimya tesisini satın aldı. Yılda 3 milyon 750 bin ton üretim kapasiteli fabrikanın borcunu ödediklerini belirten Genel Müdür Abdullah Kutlu, bir zamanlar kapanma noktasında olan kurumun 350 milyon liralık yatırıma imza attığını söyledi.

Türkiye genelinde 16 bölge birliğiyle 1 milyon 100 bin çiftçiye hizmet veren Tarım Kredi Kooperatifleri bir zamanlar yaşadığı sıkıntıları geride bıraktı. Genel Müdürlüğünü 1992-1997 yılları arasında Erzurum Bölge Müdürlüğü’nde bulunan Abdullah Kutlu’nun yaptığı Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası’ndan sonra tarıma en büyük desteği veren kuruluş haline geldi. Toprak işlemeden hasat ve ürün alımına kadar tarımın her aşamasında çiftçinin yanında olan kurum, doğru yatırımlarla büyük bir başarıya imza attı. Yüzde 75’i çiftçinin, yüzde 25’i ise borsada halka arzedilen kurum, çiftçilerin en önemli sıkıntısı gübre üretiminin de bir numarası haline geldi. Türkiye gübre üretiminin 3’te birini karşılayan Tarım Kredi Kooperatifleri, ülkenin en büyük dış sanayi yatırımını gerçekleştirdi. İran’ın Razi Petro Kimya tesislerini alan kurum, borcunu da başarıyla ödedi. Yılda 3 milyon 750 bin ton üretim kapasitesi olan ve 11 fabrikadan oluşan tesisin önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, artık üretilen ürünleri dünyaya pazarlamaya başladıklarını söyledi. 11 fabrikadan oluşan dev tesisin artık Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yani Türkiye Cumhuriyeti’nin malı olduğunu ifade eden Kutlu, karlı bir yatırım yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kapanma noktasına gelmiş bir kurumu bugün 350 milyon üzerinde yatırım yapmış, 5 bine yakın istihdama imza atar hale geldiğini ifade eden Kutlu, devletten tek bir kuruş dahi almadıklarını bildirdi. 1 milyon 100 bine ulaşan üye çiftçilere hizmet ettiklerinin altını çizen Kutlu, yatırımları büyük bir dikkatle gerçekleştirdiklerini söyledi. Ülke çiftçisinin ve tarım sektörünün gelişmesi için çalıştıklarını anlatan Kutlu, 500 bin liraya kadar ayni ve nakdi kredi kullandırdıklarına dikkat çekti. Kredi vermede artık eskisi gibi formaliteleri de iptal ettiklerini ifade eden Kutlu, isteyen çiftçinin istediği şekilde kurumdan kredi alabildiğini söyledi.

Çiftçi kuruma güveniyor

Geçtiğimiz yıllarda kurumdan kredi alan çiftçilerin nasıl olsa af çıkar umuduyla geri ödemelerde bulunmadığını hatırlatan Kutlu, günümüzde ise tahsilat oranının yüzde 98’lere ulaştığını bildirdi. Kutlu, “Çiftçimiz yeter ki kredi kullansın. Biz bu şekilde hem hayvancılığa, tarımsal üretime katkı vermiş olacağız hem de bu sektörü geliştireceğiz. Zaten Tarım Kredi Kooperatifleri de bunu amaçlıyor” dedi.

Türkiye’nin en büyük sorunu

Aileler arasında miras yoluyla verimli tarım arazilerinin bölünüp parçalanmasının ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini dile getiren TKK Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Amerika Birleşik Devletleri’nde 180 dönümün altında arazi bulunmazken, bu oranın Türkiye’de 6 dönüme kadar düştüğünü ifade etti. Erzurum’da yapılan toplantıda konuşan Genel Müdür Abdullah Kutlu, bölünmüş, parçalanmış arazilerde verimli tarım yapılmasının söz konusu olamayacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin en büyük sorunu arazilerin miras yolu ile bölünmüşlüğü. Ülkemizde çiftçi başına 6 dönüm arazi düşerken bu oranı ABD’de 180, Avrupa Birliği ülkelerinde ise 40 dönümün üzerinde. 6 dönüm arazi üzerinde çiftçi nasıl verimli tarım yapsın. Mümkün değil. Bu konuyla ilgili kanun TBMM’ye sevk edildi. Eğer teklif yasalaşırsa tarım arazilerinin bölünmüşlüğüne son verilecek. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da bölünmüş arazilerin toplulaştırılmasına yönelik çalışması var. Zor, meşakkatli bir çalışma. Umarım başarıyla sonuçlanır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.