Erzurum Haber

468 Kez
12 Ekim 2013 - 18:41

Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ardından Büyük Şehir Belediyesine devredilecek 480 işçinin, köye yönelik hizmetin devamı için ayrılmadan muhafaza edilmesi gerektiğini söyleyen Yol-İş Sendikası Erzurum 2 Nolu Şube Başkanı Kıyas Daşkaya, Büyükşehir yasasını da eleştirerek, “Mahalle olan köyler çağ atlamadı ki, Horasan’ın köyü çağ atlasın” dedi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Yol-İş Sendikası Erzurum 2 Nolu Şube Başkanı Kıyas Daşkaya, hükümet ile yapılan toplu sözleşmelerin geçtiğimiz hafta sonuçlandığını açıklayarak, yıllarca mevsimlik işçi olarak çalışanların haklarının iadesinin yapılacağını bildirdi. Türkiye’nin dört bir yanından mevsimlik işçi olarak yıllarca çalışan, binlerce vatandaşın, dava açtığını ve davaların kazanıldığını söyleyen Daşkaya, Erzurum’dan bu vesile ile hak kazanan 572 işçinin olduğunu belirtti. Daşkaya, “Mart 2013’ten geçerli olan toplu sözleşmemiz geçen hafta sonuçlandı. Toplu sözleşme farkları işçilerimize ödeniyor. Mevsimlik işçilerimizin geçmişten kalan hakları vardı. BU hakları geri alabilmek için Türkiye’nin her yerinden davalar açılmıştı. 1980’li yıllardan 2001 yılına kadar mevsimlik çalışan işçiler mevcuttu. Mevsimlik işçiler sendikalı işçilerin aldıkları, derece, terfi, kademe ilerleme, ücret farkı gibi hakları alamadılar. Bu şekilde geçmişteki haklarını alacak olan 572 işçimiz var. İşçilerimiz geçmiş haklarını yevmiye hesabıyla 6 bin lira ile 20 bin lira arası olacak” diye konuştu.

Başkan’dan doğu-batı tepkisi

Kararı kötünün iyisi olarak değerlendiren Kıyas Daşkaya, Erzurum ve çevresindeki illere pozitif uygulamaların yapılması gerektiğini bildirdi. Daşkaya, “Beklentilerimizin hepsi olmadı. Bu ücret zamları Türk-İş’in her kesimi ilgilendiren sözleşmesiydi. Bizim yöremizde çalışma standartları diğer bölgelerden daha farklı. Doğa şekilleri, çetin kış şartları gibi bir çok nedenden ötürü çok zor şartlarda çalışıyoruz. Batıda çalışan bir işçiyle, Erzurum’da 6 ay karın soğuğun altında çalışan işçinin de haklarının bir olmaması gerekir. Devletin buradaki işçileri teşvik edici politikalar uygulamalıdır” dedi.

“İşçiler köy yolu açmada uzmanlaşmışlar”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla uzun süren çalışmaların ardından açıklanan Büyükşehir yasasına da değinen Yol-İş Sendikası Erzurum 2 Nolu Şube Başkanı Kıyas Daşkaya, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek İl Özel İdaresinde çalışan işçiler içinde tedirgin olduklarını kaydetti. Daşkaya, mevcut işçi kadrosunun köylere daha iyi hizmet noktasında kesinlikle bozulmamamsı gerektiğini söyledi. Daşkaya, şöyle konuştu; “Yasayla birlikte İl Özel İdaresindeki işçiler Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılacak. Tabii bu aktarımda ne olacağını bilmiyoruz. Belediye norm kadrosunu açacak mı yoksa işçiler diğer birimlere mi dağıtılacak bu konuda da henüz kimse bilgi vermedi. BU konuyla ilgili tek bildiğimiz şey bu işçilerin akıbetinin bir komisyon tarafından belirleneceğidir. İl Özel İdaresi’nden 480 tane işçi belediyeye aktarılacak. Eğer devlet köylere yönelik hizmetin devamını istiyorsa bu işçilerin hizmetlerine devam etmesini sağlamalıdır. Bu teşkilat muhafaza edilirse başarılı çalışmalar olur. Sonuçta İl Özel İdaresi’nde ki işçiler köy yollarında, karla mücadelede, yol açmada hepsi deneyimli uzman olmuşlar. Köy yollarını ezbere biliyor.”

“Köylü artık dam yaparken, ruhsat alacak”

Büyükşehir Yasasının köylere külfet getireceğini bildiren Daşkaya, Belediyenin köyleri mahalle yapmasını eleştirdi. Daşkaya, “Bu yasayla köylülere, ilçedeki vatandaşlara çağ atlayacaklarını söylüyor. Bende bir sendika başkanı olarak diyorum ki, 25 km uzaklıktaki köyleri mahalle yaptık. Büyükşehir o mahallelere çağ atlayacak hangi hizmeti götürdü de şimdi İspir’in Horasan’ın köyüne çağ atlatacak. Köylü artık eskisi gibi kom, dam, ev yapamayacak. Belediyeden ruhsat alacak, emlak vergisini, su parasını, çöp parasını ödeyecek. Bu sosyal devletin köylüye götürdüğü hizmet budur işte. Eğer bu hizmet, emlak parası çöp parası ise diyecek başka bir şey yok” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.