Erzurum Haber

461 Kez
12 Ekim 2013 - 18:40

Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Erzurum 112 Komuta Merkezi’ne alınan mankenler üzerinde eğitim gören acil tıp teknisyenleri solunum güçlüğü çeken, kalp krizi geçiren ve kanamalı hastalara müdahale eğitimi aldılar. Sağlık Müdürlüğü’nün Çat Yolu’ndaki 112 Komuta Merkezi’nde ayrı salonlarda kurs gören ekiplere önce kanamalı ve solunum güçlüğü çeken hastaya müdahale bilgisi verildi. Sağlık Müdürlüğü’nün görevlendirdiği uzmanların mankenler üzerinde eğittiği acil tıp teknisyenleri daha sonra yaralıyı ambulansa yerleştirme konusunda bilgilendirildi.

Kursa katılan personele belgelerini veren İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik; “Her hangi bir yaralanma sonrası trafik kazası veya başka bir düşme gibi travma dediğimiz çeşitli nedenlerden oluşan durumlar sonrası bilinç kaybına uğramış hastalara müdahale kursudur. Travma Resusitasyon, yeniden canlandırma kursu adını vermekteyiz. Bu kapsamda bölgemizde de 211 kişi bu eğitimi almış durumda. Üniversite hastanelerinin bile sahip olmadığı bir laboratuara sahibiz. Sadece maketten bahsedecek olursak her biri dijital donanımlara sahip ve her türlü hastalığı maketi kurgu olarak verip uygun müdahale olup olmadığını denetleyebildiğimiz bir sistem. Diğer odalarımızda da benzer şekilde maketler üzerinde canlıya zarar vermeden özellikle mesleğe yeni başlamış arkadaşlarımızın deneyim kazanması için bu tür eğitimleri gerçekten çok önemsiyoruz. Bilindiği üzere ambulans arkasında sadece sağlık personeli ve hasta baş başa kalmakta. O arkadaşımızın hastaneye vakayı getirinceye kadar becerisi yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgiyi belirlemektedir. Bu yetenekleri kazandırmak bizim en büyük görevimiz. Son iki yıldır bu eğitimlere ağırlık verdik ve Bölgesel olarak Erzurum sağlığı değil kuzeydoğu Anadolu bölgesinin acil sağlık hizmetlerine gerek eğitimci arkadaşlar gerekse buraya katılan kursiyer arkadaşlarımız ciddi katkı sağlamış durumda” dedi.

Ambulans içine attığınız ‘insan’

Bazı personelin davranışlarından rahatsız ve şikayetçi olduğunu belirten Serhat Vançelik, herkesin bu konuda daha hassas olması gerektiğini ve karşısındakinin insan olduğunu unutmaması gerektiğini hatırlattı.  Vançelik, “Dikkat ediyorum bu mesleği uzun süre yapmış kişilerde bir ruh kaybı oluyor. Amatör ruhu kayboluyor ve sanki ambulansa metal bir madde atar gibi atıyorlar yaralıyı. Amcacım, teyzecim merak etme bir şey yok yardımcı olacağız gibi bir cümle onları rahatlatmak için yetiyor. Ama bu cümleyi ne yazık ki önemli bir kısmımız esirgiyoruz. Ben şehirde sivil gezdiğim zamanlarda bir ambulans gördüğümde arkasından takip ediyorum. Bizim artık beceri anlamında bir eksiğimiz kalmadı. Sadece insanlara davranış ve insanla iletişim konusunda hala daha ciddi eksiğimiz olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sakallı sivil şoförler istemiyorum

Özellikle ilçe şoförlerinin kıyafet ve davranış konusunda çok eksik olduğunu, yapılan kaliteli hizmeti tek bir kelimesiyle arka plana atabilecek kişilerin eğitilmesi gerektiğini vurgulayan Serhat Vançelik, şu uyarılarda bulundu: “Özellikle çok rahatsız olduğum bir konudan bahsetmekten istiyorum. Sakallı sivil şoförler istemiyorum. Her bir 112 görevlisi 122 kıyafeti gitmek zorunda. Bir şekilde temin ettik ama halen daha sivil şoförler görüyorum. Bundan sonra kesinlikle bunlara müsamaha gösterilmeyecek. Bir devlet görevlisi olduğunuzu devlet kıyafeti giyerek bildirmemiz lazım. Size yapılan davranışlarda bunu göre değişir ve etkilenir. İlçeden gelen arkadaşlarımız özellikle bir şekilde 112 kıyafeti giyecek. Mevsimsel olarak yazlık kışlık kıyafetlerimiz var. Şoförlerin davranışı ve kıyafet konusunda ben çok ciddi ve kararlıyım. Bu konuda hassasiyet istiyorum. Hassasiyet isterken tabi ki sadece istemiyorum açıkçası. Gerekirse personel arkadaşlar şoför arkadaşları uyarın. Bir vatandaşa bir yaralı ve yakınına şoförün kaba davranması konusunda, onlarla iletişim kurabilmeleri konusunda lütfen siz onları eğitin. Bizlerde eğiteceğiz ama tek eğitimci biz olmayalım. Sizler bu verdiğimiz güzel hizmetin bir davranışla bir kelimeyle bozulmasına izin vermeyin.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.