Erzurum Haber

1.Geleneksel Çermik Festivali’nde…

1.Geleneksel Çermik Festivali’nde…
1.233 Kez
11 Mayıs 2015 - 11:44

Erzurum/zirve2000 İlk gününde verilen konser ve şovları ile Ilıca’ya can getiren Çermik Festivali, ikinci gününde de renkli görüntülere sahne oldu. En güzel buzağı yarışması ile ikinci güne merhaba diyen Ilıcalı vatandaşlar, ünlü sanatçılar Tülay Özer Akköse ve Yavuz Değirmenci’nin söylediği türküler ile soğuk havada sıcak bir gece yaşadı. Festivale damgasını ise Bekçi Bekir’in yöresel oyun ve esprileri vurdu.
SALİH ÇELEBİ / ERZURUM
Aziziye Belediyesi tarafından organize edilerek geleneksel hale getirilmesi planlanan Çermik Festivali, ikinci gününde de dolu dolu geçti. Festivalin ikinci günü en güzel buzağı yarışması ile başladı. Yarışmanın ardından Dadaşlar Fasıl Ekibi Erzurum’un yöresel türkülerini seslendirerek, fasıl verdi. Ekibin ardından sahneye çıkan ünlü sanatçılar Tülay Özer Akköse ve Yavuz Değirmenci, soğuk havada festivale katılan vatandaşlara sıcak bir gece yaşattı.
Sanatçı Değirmenci’nin türkülerini seslendirdiği esnada sahneye çıkan Bekçi Bekir lakaplı Erzurumlu Hacı Ali Konuk, gerek söylediği türküler gerekse skeç ve oyunlarıyla alanı dolduran vatandaşları kahkahaya boğdu.
“En güzel buzağı Miroğlu”
Çermik Festivali’nin ikinci günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak buzağı güzellik yarışması düzenledi. Yarışmada birbirinden güzel ve iri buzağılar 3 kişilik jüri önünde hünerlerini sergiledi. Yarışma öncesi ve sonrasında bazı vatandaşlar, buzağılar ile özçekim (selfie) çekmeyi ihmal etmedi. Protokolün önünden geçerek pistte boy gösteren 12 buzağıdan birinciyi seçmeye zorlanan jüri üyeleri Yılmaz Topdaş’a ait “Miroğlu” isimli buzağı birinci seçti. İkinci Baron, üçüncü en güzel buzağı ise Sinem isimli buzağı oldu. Yarışmada birinciye 250, ikinciye 200, üçüncüye 150 lira para ödülü, diğer yarışmacılara ise hayvan yemi verildi. Dereceye giren buzağı sahipleri anons edilerek, ödülleri Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan tarafından verildi.
“Dadaşları fasıl ekibi ve Akköse coşturdu”
En güzel buzağı yarışmasının ardından sahne alan Dadaşlar Fasıl Ekibi, Erzurum’un ünlü türkülerinin yanı sıra, Doğu’nun vazgeçilmezi fasıl kültürünü sahneledi. Bazen hareketli bazen de hüzünlü parçalar ile festivalin ikinci gününe katılan vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşatan Fasıl Ekibi’nin ardından sahneye ünlü sanatçı Tülay Özer Akköse çıktı. Muhteşem sesiyle katılımcıları mest eden Akköse, festivalde emeği geçen herkese teşekkür etti. Verdiği konserin ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Akköse’ye ibrik ve Erzurum’un ünlü erhamını takdim etti.
“Yavuz Değirmenci hüzünlendirdi, Bekçi Bekir güldürdü”
Festivalde ikinci günün son konukları Erzurumlu usta sanatçı Yavuz Değirmenci ve TRT’de yayınlanan ‘Seksenler’ dizisinde ‘Bekçi Bekir’ karakteriyle ünlenen Erzurumlu sanatçı Hacı Ali Konuk oldu. Sanatçı Değirmenci hareketli parçalarının yanı sıra söylediği duygusal türküler ile festivale katılanları hüzünlendirdi. Unutulmaz gecenin baş kahramanı ise Bekçi Bekir lakaplı Hacı Ali Konuk’tu. Sanatçı Yavuz Değirmenci’nin seslendirdiği birbirinden güzel eserlerin arasına skeçleriyle giren Bekçi Bekir, katılımcıları kahkahaya boğdu. Zaman zaman sahneden inerek seyircilerin arasına giren Yavuz Değirmenci ve Bekçi Bekir, büyük ilgi gördü. Yavuz Değirmenci ile Bekçi Bekir’e de hediyeleri Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitçi tarafından verildi.
“Kıraç’tan festivale özel şiir”
Festivalin ikinci gününe damga vuran bir diğer isim de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç oldu. Yavuz Değirmenci’nin talebi üzerine sahneye çıkan Kıraç okuduğu şiirle katılımcıları büyüledi. Gecede ulusal televizyon kanallarında yayınlanan ses yarışmalarında görev alan ve Doğu Anadolu Bölgesi birinciliği bulunan Ilıcalı genç sanatçı Rıdvan Adede de seslendirdiği türküyle mest etti. Yavuz Değirmenci ile Bekçi Bekir’in sahne aldığı ikinci günün akşam finalinde ise protokol üyeleri de sahneye çıkarak türküye eşlik ettiler.
“Çermik festivalini geleneksel hale getireceğiz”
İkinci günün finali ile birlikte konuşan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, bu yıl ilkini düzenledikleri festivalde amacın, 7 Mayıs’taki vurguyu ön plana çıkarmak olduğunu söyledi. Bu tarihlerde kaplıcalardaki şifalı suların, daha da şifalı olduğunu dile getiren Orhan, “Ilıca’nın çok eski tarihinde halk bir araya gelerek festival havasında geçiriyordu. Biz bunu günümüze taşıdık. Bu festivalde amacımız Ilıca’nın tanıtımına katkıda bulunmak ve insanları bir araya getirerek, birlik ve beraberliği sağlamak. İnşallah bu festivalimizi her sene hayata geçirerek, geleneksel hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.
“Festivalin son gününde aşıklar atıştı”
Festivalin son günü sağanak yağış nedeniyle iptal edilerek, Kazım Karabekir Spor Salonu’na alındı. Burada sahneye çıkan Aşıklar Zeki Erdali ve Rahim Sağlam gerek yerel türküleri gerekse atışmaları ile programa katılanlara unutulmaz dakikalar yaşattı. Aşıkları atışmasının ardından sahneye Erzurumlu sanatçı Şeyda Erdali çıktı. Yerel ve Erzurum ile özdeşmiş türküleri ile katılımcılar coşturan Erdali’ye, konser sonrası hediye verildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.